101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

To była niezwykle zasłużona jednostka. Kielce upamiętnili artylerzystów

Data publikacji: 12.06.2019 15:04 / Data aktualizacji: 12.06.2019 19:39
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Kielce. Uroczystości upamiętniające utworzenie 2. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów

Kielce. Uroczystości upamiętniające utworzenie 2. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów
Kielce. 12.06.2019 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Na Stadionie Leśnym w Kielcach zakończyły się uroczystości setnej rocznicy powstania 2. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów. Artylerzyści stacjonowali w Kielcach od kwietnia 1921 roku, aż do wybuchu drugiej wojny światowej.

Dziś w miejscu, gdzie mieściły się koszary 2. Pułku, przy pomniku i tablicy pamiątkowej złożono kwiaty i zapalono znicze. Odczytano także apel poległych.

Jak informuje Leszek Bukowski, historyk z kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej, 2. Pułk Artylerii Lekkiej obok 4. Pułku Piechoty Legionów był niezwykle zasłużoną, nie tylko dla Kielc, ale także dla całego kraju jednostką.

- Żołnierze 2 PALL-u znakomicie spisali się, mimo przegranej w wojnie obronnej Polski we wrześniu 1939 roku. Często zapominamy o tym, że część żołnierzy 2 PALL, jak również 4. Pułku Piechoty walczyła później w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego, część z nich walczyła również po zakończeniu II wojny światowej z sowiecką okupacją. Dlatego dziś powinniśmy pamiętać o nich, jako o ludziach, którzy szczególnie zasłużyli się w kultywowaniu ciągłości pamięci o wielkości Polski - dodaje.

Leszek Bukowski zaznacza, że w okresie dwudziestolecia międzywojennego żołnierze 2. Pułku zasłużyli się dla Kielc realizując wiele inicjatyw społecznych i kulturalnych.

W uroczystościach na stadionie leśnym wzięła udział także Bożena Walter, córka Władysława Bukraby, porucznika 2. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów. Wyraziła radość, że kielczanie godnie upamiętniają artylerzystów.

- Dla mnie to bardzo osobiste święto i osobiste przeżycie, być tutaj w miejscu, gdzie stacjonował sztab mojego ojca. Niestety nie znałam swojego ojca, urodziłam się po tym, gdy wyjechał na już na wojnę. Swojego tatę znałam tylko ze zdjęć i wspomnień, dlatego zawsze jestem bardzo wzruszona, kiedy przyjeżdżam do Kielc - dodaje.

Pułkownik Artur Barański, dowódca 10. Świętokrzyskiej Brygady WOT zaznacza, że funkcjonujące w Kielcach jednostki i instytucje wojskowe od wielu lat kultywują tradycję 2. Pułku Artylerii.

- Wojska Obrony Terytorialnej także wpisują się w te tradycje, jesteśmy obecni wśród społeczności lokalnych, więc nie może nas zabraknąć również na takich uroczystościach, związanych z tradycją oręża Wojska Polskiego. Szczególnie jeżeli chodzi o wojsko II Rzeczypospolitej - dodaje.

Święto 2. Pułku Artylerii Lekkiej upamiętnia żołnierzy, walczących o niepodległość w latach 1919-1920 oraz biorących udział w kampanii wrześniowej w 1939 roku. Uroczystości mają przypominać o zasługach bojowych artylerzystów, którzy wspierając piechotę walczyli o wolność Polski. W Katyniu i Charkowie zginęło 29 oficerów i żołnierzy 2. PALL-u.

 

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość

Indeks jakości powietrza

zmień ▾

Wybierz czujnik ×

cloud

 

PM10 - µg/m3

PM2.5 - µg/m3

Data pomiaru Źródło

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution