101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Świętokrzyskie w czołówce regionów z największą liczbą pomników historii

Data publikacji: 12.06.2019 17:46
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
27.04.2017 Oblęgorek.  Dworek Henryka Sienkiewicza.

27.04.2017 Oblęgorek. Dworek Henryka Sienkiewicza.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W województwie świętokrzyskim jest aż dziewięć zabytków, które znalazły się na prestiżowej liście pomników historii. To daje naszemu regionowi trzecie miejsce w kraju. Tyle samo mają też pomorskie i małopolskie. Najwięcej tych najcenniejszych dla polskiej kultury obiektów jest w województwie dolnośląskim- 12, a 11 znajduje się w Wielkopolsce.

Pomnik historii, to najwyższy tytuł przyznawany polskim zabytkom o szczególnym znaczeniu dla naszej kultury. Jego rangę podkreśla fakt, że jest on ustanawiany przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej specjalnym rozporządzeniem na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nad formalnym przebiegiem procedury czuwa Narodowy Instytut Dziedzictwa.
Jak podkreśla przewodnik świętokrzyski Dominik Kowalski, tytuł pomnika, to nie tylko prestiż.

- Im więcej tego typu tytułów, które są renomowane, to tym lepiej, bo to się przekłada na liczbę turystów, na dotacje, na ilość pieniędzy, które może dany zabytek otrzymać i ewentualnie przeznaczyć na uatrakcyjnienie swojej oferty, bo turysta, którzy przyjeżdża dzisiaj i turysta, który przyjeżdżał tu 20 lat temu oczekuje czegoś nowego. I nawet standardowe obiekty muzealne muszą wychodzić frontem do klienta, mimo, że ich priorytetem jest ochrona zabytków. Dzięki takiemu utytułowaniu, ten obiekt zyskuje, przyjeżdża tam coraz więcej turystów - mówi Dominik Kowalski.

Pomniki historii są ustanawiane od 1994 roku. Do tej pory na liście znalazło się 105 zabytków. Wśród nich aż dziewięć pochodzi z województwa świętokrzyskiego. Są to: Krzemionki - kopalnie krzemienia z epoki neolitu, Ujazd - ruiny zamku Krzyżtopór, Dawny Pałac Biskupów Krakowskich i wzgórze katedralne w Kielcach, Święty Krzyż - pobenedyktyński zespół klasztorny oraz przedchrześcijańskie obwałowania kamienne na Łysej Górze, a także Rytwiany - pokamedulski zespół klasztorny Pustelnia Złotego Lasu, Wąchock - zespół opactwa cystersów, Sandomierz - historyczny zespół architektoniczno-krajobrazowy, Oblęgorek - Pałacyk Henryka Sienkiewicza wraz z zabytkowym parkiem i aleją lipową, a także Wiślica - zespół kolegiaty pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny wraz z reliktami kościoła pod wezwaniem św. Mikołaja oraz grodzisko.

Dominik Kowalski zauważa, że ta lista powinna być o wiele dłuższa.

- Jeśli chodzi o nasze województwo, to mówi się o klęsce urodzaju, jeżeli chodzi o zabytki, o ochronie przyrody, więc myślę, że te dziewięć jest punktem wyjścia dla kolejnych dziewięciu, które już powinny być, bo gdybyśmy się ruszyli od stolicy województwa w każdą ze stron, po 25 kilometrów, to natrafimy na jakiś obiekt wart uwagi, związany z literaturą, kulturą, z geologią i te pomniki historii czy współczesne z XX wieku, czy starsze - dodaje.

Być może już niedługo kolejne świętokrzyskie zabytki dołączą do pomników historii. Podczas niedawnej wizyty w naszym regionie, mister kultury i dziedzictwa narodowego, Piotr Gliński mówił, że taki obiekt, jak zamek królewski w Chęcinach ma duże szanse i zasługuje na to, by się na tej prestiżowej liście znaleźć.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution