101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Solidarność za zmianami w Karcie Nauczyciela

Data publikacji: 14.06.2019 15:46
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Ryszard Proksa przewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność

Ryszard Proksa, przewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność
17.05.2018 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

To krok do spełnienia rządowych obietnic - tak nowelizację Karty Nauczyciela przyjętą przez Sejm ocenia Ryszard Proksa, przewodniczący oświatowej „Solidarności”.

Zmiany zakładają, że we wrześniu nauczycielskie pensje wzrosną o 9,6 procent. Razem z wcześniejszą, 5-procentową podwyżką, da to w skali roku wzrost nauczycielskich pensji o 15 procent. W efekcie, wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela stażysty wzrośnie o 244 złotych brutto i wyniesie 2782 złotych brutto, a u nauczyciela dyplomowanego podwyżka to 334 złotych brutto, co da wynagrodzenie zasadnicze na poziomie 3817 złotych brutto.

Jednak Ryszard Proksa dodaje, że niepokoją go doniesienia o zignorowaniu innych zapisów w porozumieniu podpisanym z rządem przez Solidarność. Chodzi o stały dodatek za wychowawstwo w wysokości 300 złotych.

- Prawie dokładnie jest to zrealizowanie naszego porozumienia z rządem, ale mówiliśmy o dodatku dla wszystkich wychowawców, a teraz z medialnych doniesień wynika, że ten dodatek w wysokości 300 złotych dostaną tylko wychowawcy klas - tłumaczy Ryszard Proksa.

Poza tym porozumienie i idąca za nim nowelizacja zakłada wprowadzenie jednorazowego świadczenia dla nauczyciela stażysty w wysokości 1000 złotych oraz uproszczenie zasad oceny pracy nauczycieli i skrócenie awansu zawodowego.

Ryszard Proksa dodaje, że podwyżki i zmiany w Karcie Nauczyciela nie oznaczają, że „Solidarność” wycofuje się z walki o zmianę systemu wynagrodzeń pracowników oświaty.

Związkowcy chcą wysokość pensji powiązać ze średnią krajową. O tym również była mowa przy podpisywaniu porozumienia.

- Mamy szósty punkt, który mówi o powołaniu zespołu do spraw zmiany systemu wynagradzania nauczycieli oraz waloryzacji płac za przyszły rok. Mam nadzieję, że do końca roku wypracujemy ten nowy system - informuje przewodniczący oświatowej Solidarności.

Kwietniowego porozumienia z rządem nie podpisał Związek Nauczycielstwa Polskiego. Jego przedstawiciele uznali, że podwyżki proponowane przez rząd są niewystarczające i domagali się wzrostu płac o 30 procent.

Tagi do tego wpisu
Podobne wiadomości
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość

Indeks jakości powietrza

zmień ▾

Wybierz czujnik ×

cloud

 

PM10 - µg/m3

PM2.5 - µg/m3

Data pomiaru Źródło

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution