101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

W wiekowej szkole odżyły uczniowskie wspomnienia

Data publikacji: 15.06.2019 20:42
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Wiązownica Kolonia. Nowe życie starej szkoły

Wiązownica Kolonia. „Nowe życie starej szkoły”
Wiązownica Kolonia. 15.06.2019 / Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

„Nowe życie starej szkoły” - w ramach projektu o tej nazwie Stowarzyszenie Dolina Kacanki w Wiązownicy Kolonii w gminie Staszów odtworzyło dawną klasę w budynku szkoły liczącym 110 lat.

Z okazji podsumowania projektu zorganizowano warsztaty kaligrafii. Pisano gęsim piórem i atramentem, była pogadanka na temat historii  tego obiektu oraz warsztaty czerpania papieru. Prezes Stowarzyszenia Jacek Piwowarki, sołtys Wiązownicy Kolonii, powiedział, że celem podjętych działań było to, aby rozpocząć proces ratowania niszczejącego, opuszczonego budynku szkoły. Zachowały się stuletnie drewniane ławki szkolne na których widnieją ślady byłych uczniów w postaci wyrytych napisów. W salach są dawne, kaflowe piece, oryginalna drewniana podłoga. Jacek Piwowarski wyraził nadzieję, że teraz, gdy pokazane zostało piękno tego ponad stuletniego budynku oraz jego charakter i wyjątkowość, znajdą się osoby i instytucje, które będą chciały uratować go przed całkowitą ruiną.

W spotkaniu podsumowującym projekt uczestniczyli liczni mieszkańcy, w tym absolwenci szkoły w Wiązownicy Kolonii. Halina Czarnecka powiedziała nam, że z wielkim sentymentem wspomina lata spędzone w tym budynku i przyszła z nadzieją na odtworzenie sobie tamtej atmosfery szkolnej. Jej zdaniem takie miejsca trzeba ratować, ponieważ są częścią naszej historii. Tę opinię podziela Piotr Żyła, zaangażowany w projekt Stowarzyszenia Dolina Kacanki. Powiedział, że budynek ponad stuletniej szkoły wzbudza w nim pozytywne emocje, ponieważ uczył się tutaj jego ojciec urodzony w 1902 roku. Z jego opowiadań wie, że w szkole był wysoki poziom nauczania, szczególnie matematyki.

W ramach projektu zebrano od mieszkańców archiwalne fotografie na których widnieją  uczniowie i nauczyciele szkoły, wydano broszurę, zagospodarowano teren wokół budynku, posadzono rośliny. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Wiązownicy Małej przygotowały poczęstunek z pierogami oraz domowymi ciastami.

Projekt został dofinansowany ze środków Fundacji Orlen „Dar serca” w ramach programu grantowego „Moje miejsce na ziemi”.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution