101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Z parafianami wybudował trzy kościoły. Bogu służy od 60 lat

Data publikacji: 16.06.2019 14:49
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Starachowice. 60lecie kapłaństwa księdza prałata Bogdana Lipca

Starachowice. 60-lecie kapłaństwa księdza prałata Bogdana Lipca
Starachowice. 16.06.2019 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Kapelan Batalionów Chłopskich, brat żołnierza wyklętego, pochodzący z rodziny związanej z ruchem oporu. Ksiądz prałat Bogdan Lipiec, obecnie senior parafii w Starachowicach Michałowie, uroczyście obchodzi 60-lecie kapłaństwa.

Wstąpił do seminarium duchownego po tym, gdy stał się obiektem zainteresowania milicji i służb bezpieczeństwa. Jak wspomina, jego rodzina dawała schronienie ostatnim partyzantom z oddziałów generała Antoniego Hedy „Szarego”.

- Byłem kurierem, nosiłem wiadomości i posiłki. Jednemu z ukrywających się żołnierzy dałem mapę wojskową, która była podpisana moim imieniem i nazwiskiem - mówi ksiądz Lipiec. - Gdy żołnierz zginął służby bezpieczeństwa dotarły do mnie.

Wówczas Bogdan Lipiec udał się do seminarium w Sandomierzu. W czasie swojej 60-letniej posługi wybudował trzy kościoły. Dziś uroczysta msza dziękczynna w intencji księdza prałata odbyła się w jednej z tych parafii. W Starachowicach Michałowie duchowny posługuje już 32 lata. Parafianie są mu wdzięczni za wspólną budowę kościoła. Wspominają, że wszyscy chętnie wspierali budowę świątyni, bo czuli, że to jest dobre.

- Przychodziliśmy jako dzieci, nosiliśmy cegły. Bardzo dobry przewodnik i proboszcz - mówią parafianie o jubilacie.

Ksiądz Bogdan Lipiec jest stryjem posła PiS Krzysztofa Lipca. Jak mówi parlamentarzysta, wyświęceni 60 lat temu księża nie mieli łatwej posługi.

- Udzielał mi chrztu, dzisiaj jestem dumny, że mogę być na tym jubileuszu z rodziną i cieszyć się z tego kapłaństwa - mówi Krzysztof Lipiec.

Dodaje, że jego stryj miał pracowite kapłaństwo, czas jego pracy przypadł na czasy głębokiej komuny.

Mszę świętą dziękczynną w intencji księdza prałata Bogdana Lipca odprawił biskup radomski Henryk Tomasik. W kazaniu podkreślił, że Jezus Chrystus ustanowił sakrament kapłaństwa po to, by przez człowieka uobecniała się Jego misja. Kapłaństwo to narzędzie w rękach Boga i dla kapłana to dar, który jest niepojęty.

Ksiądz Bogdan Lipiec zbudował jeszcze dwie świątynie: w Nagorzycach w gminie Waśniów i w Kierzu Niedźwiedzim w gminie Skarżysko-Kościelne. W dzisiejszej mszy uczestniczyły władze województwa, a także parlamentarzyści, parafianie oraz rodzina.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution