101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Z dziczyzną, kaszanką lub wątróbką. Najlepsze pierogi są z Łoniowa

Data publikacji: 16.06.2019 17:57
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Festyn rekreacyjno kulturalny Pierogarnia

Festyn rekreacyjno- kulturalny "Pierogarnia"
Łoniów. 16.06.2019 / Fot. Grażyna-Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Około 10 tysięcy pierogów można było degustować podczas festynu rekreacyjno-kulturalnego "Pierogarnia", który odbył się w Łoniowie w powiecie sandomierskim. Pierogi zrobiły panie ze Stowarzyszenia Aktywnej Społeczności działającego w gminie, które wykorzystały do tego zarówno tradycyjne przepisy, jak i całkiem nowoczesne.

Były m.in. pierogi z dziczyzną, kaszanką, wątróbką, brokułami, żółtym serem i różnymi rodzajami  kaszy oraz pierogi na słodko z serem i z owocami.

Zofia Żyła, prezes Stowarzyszenia  Aktywnej Społeczności powiedziała, że impreza jest po to, aby kultywować dawne tradycje kulinarne i przekazywać je kolejnym pokoleniom. Dodała, że cieszy się iż włączają się w to coraz młodsze osoby, które będą to kontynuować .

Monika Tomczyk z Sulisławic zawsze na "Pierogarnię" robi pierogi według własnego przepisu, który zwykle przychodzi jej do głowy przypadkiem, jak w ubiegłym roku, gdy spacerowała po łące, co zainspirowało ja do zrobienia pierogów ze szczawiem. Tym razem serwowała pierogi a la gołąbki z ryżem, mięsem, kapustą białą i kiszoną oraz sosem pomidorowym.

Barbara Turczyk i Zofia Dryś z Tarnobrzega odwiedzają "Pierogarnię" co roku. Ich zdaniem, jest tutaj bogactwo smaków, podziwiają pomysłowość pań, które robią te smakołyki, bo każdy może znaleźć coś pod swój gust kulinarny.

Poseł PiS Marek Kwitek stwierdził, że "Pierogarnia" to bardzo dobra impreza promująca dawne jadło, powracająca do korzeni, do smaków, które pamiętamy z dzieciństwa. Przypomniał, że rząd wprowadził niedawno ważne rozwiązania m.in. dla kół gospodyń wiejskich oraz dla rozwoju handlu detalicznego.

- W myśl tych rozwiązań tego typu wyroby jak chociażby pierogi można oficjalnie  wyrabiać i sprzedawać, co wcześniej było szarą strefą. Nie trzeba ponosić żadnych trudów finansowych ani biurokratycznych - powiedział poseł.

Starosta sandomierski Marcin Piwnik pochwalił rozwój "Pierogarni". Na przestrzeni ostatnich 12 lat ten festyn zmienił się z małej lokalnej imprezy na taką, która przyciąga tłumy mieszkańców i gości. Zaznaczył, że dzięki temu wydarzeniu dochodzi do integracji pokoleń, ponieważ pierogi lepią wspólnie babcie, matki i córki, często pomagają panowie.

Po degustacji pierogów i ich ocenie przez komisję konkursową rozpoczęła się część artystyczna. Na scenie występują lokalne zespoły i soliści oraz zaproszeni goście. Gwiazdą wieczoru będzie  zespół Variax Gooralskie Show.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution