101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Czy uda się uratować Chemar Odlewnie?

Data publikacji: 18.06.2019 12:46
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Konferencja posła Krzysztofa Lipca. Od lewej Tadeusz Kozior  radny Rady Miasta i przewodniczący Solidarności w Chemarze poseł Krzysztof Lipiec i Marcin Perz  prezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice

Konferencja posła Krzysztofa Lipca. Od lewej: Tadeusz Kozior - radny Rady Miasta i przewodniczący Solidarności w Chemarze, poseł Krzysztof Lipiec i Marcin Perz - prezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice
Kielce. 18.06.2019 / Fot. Michał Kita / Radio Kielce

Jest szansa na uratowanie znajdujących się w poważnych kłopotach finansowych zakładów Chemar Odlewnie. Pod koniec maja, przedsiębiorstwo złożyło do sądu wniosek o upadłość, do jego wycofania potrzebne jest około 50 milionów złotych.

Odlewnia jest spółką córką, należącego do skarbu państwa Chemaru S.A. Obecnie w kieleckim zakładzie pracuje ponad sto osób.

Sposobem na powstrzymanie spółki przed likwidacją może być jej przejęcie przez Agencję Rozwoju Przemysłu i przejęcie nadzoru właścicielskiego nad spółką, bezpośrednio przez premiera.

Poseł Krzysztof Lipiec, prezes świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości wyjaśnia, że Chemar Odlewnia jest uznaną marką i jednym z najstarszych podmiotów w branży. Parlamentarzysta zaznacza, że wielokrotnie rozmawiał o przejęciu spółki przez agencję, m.in. z ministrem energii Krzysztofem Tchórzewskim.

- W przypadku kieleckich zakładów, zmieniłby się podmiot reprezentujący właściciela Chemaru. Nadal byłby to skarb państwa, ale w jego imieniu występowałaby Kancelaria Premiera, gdzie znajduje się departament nadzoru właścicielskiego - dodaje.

Poseł Krzysztof Lipiec zaznacza, że dotychczas Odlewnie nie mogły skorzystać np. ze wsparcia Agencji Rozwoju Przemysłu, ponieważ firma ujemny kapitał. - Jeśli zmieni się instytucja nadzorcza nad całą grupą Chemar, z pewnością przybliży to do przejęcia pakietu akcji Chemaru przez Agencje Rozwoju Przemysłu - dodaje.

Konferencja posła Krzysztofa Lipca. Od lewej: Tadeusz Kozior - radny Rady Miasta i przewodniczący Solidarności w Chemarze, poseł Krzysztof Lipiec i Marcin Perz - prezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej StarachowiceKielce. 18.06.2019 / Fot. Michał Kita / Radio Kielce

W ocenie Marcina Perza, prezesa Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice, najważniejszym zadaniem jest teraz przesunięcie nadzoru właścicielskiego nad spółką  Chemar S.A. do Kancelarii Premiera.

- Równie ważne są późniejsze decyzje co do tego, aby Chemar S.A. miał niezbędne instrumenty do uratowania Odlewni. Wówczas Agencja Rozwoju Przemysłu będzie przygotowana do przejęcia kapitałowego spółki Chemar S.A a przez to także Odlewni - dodaje.

Obecnie kapitał ujemny Chemaru Odlewni wynosi około 4 milionów złotych, z czego trzy czwarte to zadłużenie wobec spółki matki.

Podobne wiadomości
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution