101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Rząd pomoże w zakupie nowego PET dla ŚCO

Data publikacji: 18.06.2019 13:28
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Pozytonowy tomograf emisyjny w ŚCO

Pozytonowy tomograf emisyjny w ŚCO
Kielce. 18.06.2019 / Fot. Iwona Murawska / Radio Kielce

Świętokrzyskie Centrum Onkologii kupi nowoczesny pozytonowy tomograf emisyjny. To urządzenie służące wykrywaniu guzów nowotworowych i skupisk komórek rakowych. Profesor Stanisław Góźdź, dyrektor ŚCO, podpisze jutro w Ministerstwie Zdrowia umowę na dofinansowanie przez rząd zakupu tej aparatury. Resort przekaże 15 milionów złotych, a PET który za kilka miesięcy trafi do szpitala będzie drugim takim urządzeniem w Kielcach.

Jak przypomina profesor Stanisław Góźdź, pierwszy tomograf trafił do ŚCO 12 lat temu. Przez ten czas wykonano na nim już ponad 30 tysięcy badań.

- Dzięki staraniom śp. premiera Przemysława Gosiewskiego, Świętokrzyskie Centrum Onkologii w 2007 roku otrzymało pozytonowy tomograf emisyjny. Wykonywane na nim badania ułatwiają precyzyjnie określić stan zaawansowania procesu nowotworowego, co jest najistotniejszym elementem w podejmowaniu decyzji, co do właściwej terapii. Ponadto ta aparatura ułatwia precyzyjną diagnostykę określonego typu nowotworu - wyjaśnia profesor Stanisław Góźdź.

Profesor Janusz Braziewicz, kierownik Zakładu Medycyny Nuklearnej w Świętokrzyskim Centrum Onkologii informuje, że nowy pozytonowy tomograf emisyjny będzie aparatem najnowszej generacji, o bardzo wysokiej czułości.

- To oznacza, że szybciej, łatwiej i wydajniej będziemy mogli badać pacjentów. Przełoży się to oczywiście na jakość obrazowania, na podstawie którego lekarze stawiają końcowe wnioski. Dzięki nowemu PET-owi skróci się także czas badania. Teraz wynosi on 20 minut, natomiast na nowym urządzeniu będzie to poniżej 15 minut - dodaje profesor Janusz Braziewicz.

Dzięki nowemu tomografowi lekarze będą mogli także z większą dokładnością zarejestrować mniejsze guzy nowotworowe. Dotychczasowe urządzenie wykrywa guzy o średnicy 6 mm, natomiast nowy PET będzie w stanie zobaczyć guza o średnicy zaledwie 3,5 mm.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution