101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Wymyśl nazwę dla gwiazdy lub planety i wygraj kosmiczny konkurs

Data publikacji: 18.06.2019 15:21
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Wizualizacja kosmosu

Wizualizacja kosmosu
Fot. www.iau100.pl

Kosmiczny konkurs ogłosiła właśnie Międzynarodowa Unia Astronomiczna. Każdy z nas może wymyślić nazwę dla gwiazdy oraz obiegającej ją planety.

Nie trzeba być astronomem, w konkursie mogą wziąć udział wszyscy. Jak mówi Mikołaj Sabat, prezes kieleckiego oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, właśnie obchodzimy stulecie Międzynarodowej Unii Astronomicznej, stąd idea nazywania gwiazd.

- Akurat w Polsce trafiła nam się gwiazda w Gwiazdozbiorze Pegaza. Jest niewidoczna gołym okiem, ale dobrze ją widać przez teleskop albo lornetkę. Na naszym niebie możemy obserwować ją prawie przez cały rok - informuje Mikołaj Sabat.

Obiegającą ją planetę odkrył zespół Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, pod kierunkiem prof. Andrzeja Niedzielskiego. Znajduje się 160 lat świetlnych od Ziemi.

Doktor Janusz Krywult z Zakładu Astrofizyki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego podkreśla, że pozasłoneczne planety możemy wykrywać zaledwie od około 30 lat. Ale w tak krótkim czasie astronomowie znaleźli ich już 4 tysiące. Janusz Krywult tłumaczy, że planety są za małe i leżą za daleko, żebyśmy byli w stanie zobaczyć je dzięki teleskopom. Wykrywamy je dzięki temu, że jasność gwiazdy zmienia się z powodu obiegających ją planet.

- Planeta co jakiś czas przesłania częściowo gwiazdę, przez co jej jasność odrobinę spada. Analizując to możemy stwierdzić zarówno obecność planety, ale też ustalić okres obiegu, a nawet wyznaczyć masę tej planety - wyjaśnia astrofizyk.

Wymyślone nazwy można zgłaszać za pomocą specjalnego formularza na stronie www.iau100.pl/planety. Warto być kreatywnym i zostawić swój ślad w Kosmosie. Przykładem może być nazwa Pluton, którą otrzymała planeta karłowata na skraju Układu Słonecznego. Nazwę tę wymyśliła 11-letnia mieszkanka Oksfordu.

Warto dodać, że wiele polskich nazw maja planetoidy krążące po Układzie Słonecznym. Planetoida 296987, odkryta 11 marca 2011 roku otrzymała nazwę od nazwiska profesora Piotra Flina, fizyka z UJK, dzięki któremu kielecka uczelnia utworzyła obserwatorium i planetarium.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution