101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Szkoła w Baćkowicach ma 100 lat

Data publikacji: 18.06.2019 17:25
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Baćkowice. Obchody 100lecia szkoły. Na zdjęciu Zbigniew Majecki  dyrektor placówki z lewej

Baćkowice. Obchody 100-lecia szkoły. Na zdjęciu: Zbigniew Majecki - dyrektor placówki (z lewej)
18.06.2019 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Jubileusz 100-lecia uroczyście świętował Zespół Szkół w Baćkowicach. Początkowo nauczaniem w placówce zajmował się tylko jeden nauczyciel, a budynek znajdował się w pobliżu drogi. Z każdym rokiem szkoła się rozwijała: kupowano pierwsze materiały dydaktyczne, np. mapy geograficzne lub pomoce do nauki fizyki. Przydzielano także kolejnych nauczycieli, a liczba dzieci systematycznie rosła. Pod koniec lat 30. rozpoczęto budowę drewnianej siedziby placówki.

Dzisiejsza szkoła posiada zaplecze sportowe: basen, kort tenisowy, boiska do piłki nożnej, koszykówki, wyposażone sale lekcyjne.

Jak mówi Zdzisław Frejlich, absolwent z 1961 roku, miło wspomina swoje lata szkolne, choć nie miał takich wygód, jakie są dziś dostępne. Podkreśla, że w jego czasach dzieci nie mogły liczyć na dowóz. Z odleglejszych wsi do Baćkowic chodziło się na piechotę, bez względu na warunki atmosferyczne. Z kolei w klasach były piece węglowe, w których palono, aby zimą było ciepło.

Wicedyrektor Zespołu Szkół w Baćkowicach Alicja Czekaj informuje, że z okazji 100. rocznicy powstania szkoły, firma PBI, posiadająca kopalnie na terenie gminy Baćkowice i powiatu opatowskiego, ufundowała pierwszy sztandar szkoły. Został on poświęcony podczas mszy świętej, która poprzedziła uroczystości szkolne, którym przyświecało hasło „Łączą nas pokolenia”.

- Na rewersie są postacie różnej wielkości, z tyłu budynek szkoły, rewers jest w kolorze granatowym, awers natomiast jest biało-czerwony z orłem w środku - mówi Alicja Czekaj.

Wicekurator oświaty, Katarzyna Nowacka mówi, że stuletnich szkół w regionie przybywa. W ostatnich miesiącach dzisiejsza uroczystość jest już trzecią. Stulecie to ważne wydarzenie w życiu całej społeczności szkolnej. Jak podkreśla, szkoła w Baćkowicach ma bardzo dobrą bazę do nauczania. Jak mówi, przed uroczystościami zwiedziła szkołę, zobaczyła sale lekcyjne, salę gimnastyczną, a także basen.

- Wysłuchaliśmy historii szkoły, którą przedstawił pan dyrektor. Dzisiaj zobaczyliśmy, jak na przestrzeni lat się zmieniała - mówi wicekurator.

Na stulecie placówki nauczyciele oraz uczniowie szkoły przygotowali publikację, w której zobrazowana jest historia jej powstania i rozwoju. Nie brakuje archiwów, a także wspomnień nauczycieli, dyrektorów i wychowawców.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution