101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

7 milionów złotych do dyspozycji kielczan

Data publikacji: 18.06.2019 19:54
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze

 
Fot. Radio Kielce

Szykują się spore zmiany w budżecie obywatelskim w Kielcach. Po wielu miesiącach opóźnienia rozpoczęły się w końcu prace nad nowymi założeniami plebiscytu.

Radna Agata Wojda, która pracuje w komisji do spraw budżetu informuje, że w tym roku na budżet obywatelski przeznaczonych zostanie 7 milionów złotych. To o dwa miliony więcej niż w latach poprzednich.

- To wynika ze wskaźnika, który został zawarty w nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym. Określono w niej, że wysokość kwot przeznaczonych na budżet obywatelski musi wynosić co najmniej 0,5 procent wydatków gminy zawartych w ostatnim sprawozdaniu wykonania budżetu - dodaje Agata Wojda.

W tegorocznej edycji zgłaszać będzie można trzy rodzaje projektów. Oprócz dużych i małych będą także projekty miękkie. Oznacza to, że część funduszy będzie mogła zostać wykorzystana na zadania polegające np. na organizacji różnego rodzaju wydarzeń: koncertów, spotkań czy warsztatów. Tego typu inicjatywy będą wsparte kwotą do 30 tys. złotych, a pula przeznaczona na ten rodzaj projektów to milion złotych.

- To daje społecznikom bardzo duże pole manewru i kreowanie bardzo wielu projektów dla miasta - dodaje radna.

Nie zmieni się wysokość dotacji na zadania małe i duże. Podobnie jak w poprzednich latach większe inwestycje zostaną wsparte kwotą do 1,5 miliona złotych, natomiast mniejsze do 150 tysięcy złotych. Na poszczególne projekty przeznaczone zostanie odpowiednio 4 i 2 miliony złotych.

Niewykluczone, że zmieni się także forma wsparcia dla projektów szkolnych.

- Rozmawialiśmy, jak ograniczyć projekty szkolne, ale takie, które po zrealizowaniu w rzeczywistości są zamknięte dla mieszkańców, jak place zabaw przy przedszkolach. Musimy bardzo precyzyjnie zapisać, czym jest ogólnodostępność i jak ją rozumiemy, a potem urzędnicy w sposób jasny i klarowny powinni to egzekwować. Ogólnodostępność musi narzucać na wnioskodawcę obowiązek udostępnienia takiego miejsca, które zostanie zrealizowane z budżetu obywatelskiego wszystkim mieszkańcom - informuje Agata Wojda.

Komisja ma wypracować zmiany w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego do połowy lipca. Wtedy też projekt trafi pod obrady rady miasta. Ze wstępnych ustaleń wynika, że projekty będzie można zgłaszać od sierpnia, weryfikacja potrwa przez niemal cały wrzesień, a głosowanie rozpocznie się na początku  października.  Wyniki poznamy prawdopodobnie 21 października. 

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution