101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Kawaleria na ziemi, w powietrzu i w czołgach

Data publikacji: 19.06.2019 13:04 / Data aktualizacji: 23.06.2019 06:50
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze

 
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Kawaleria nie tylko na koniach zaprezentuje się podczas I Kawaleryjskiego Memoriału Spadochronowego imienia generała Tadeusza Buka. Wojskowe pokazy odbędą się w dziś na lotnisku w Masłowie.

Swoimi umiejętnościami popisywać się będą: Reprezentacyjny Szwadron Kawalerii Wojska Polskiego, żołnierze 25. Brygady Kawalerii Powietrznej i piechota lekka obrony terytorialnej.

Mariusz Kowalski, chorąży kawalerii ochotniczej, szef Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich zapewnia, że wszystkich, którzy zdecydują się odwiedzić w niedzielę lotnisko w Masłowie czeka mnóstwo atrakcji. Militarnym spotkaniom towarzyszyć będzie Biesiada Masłowska.

- Specyfiką memoriału jest duży udział wojska. Będziemy mogli zobaczyć pokazy historyczne w wykonaniu Kieleckiego Szwadronu Kawalerii oraz pokaz artyleryjski stowarzyszenia kultywującego tradycję 73. Pułku Piechoty z Tych. Nie zabraknie także pokazu skoków spadochronowych i wielu konkursów z nagrodami - dodaje kawalerzysta.

Mariusz Kowalski podkreśla, że jednym z celów memoriału jest upamiętnienie tragicznie zmarłego w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 roku generała Tadeusza Buka, który pochodził z Mójczy.

- Generał Tadeusz Buk był naszym krajanem. To postać bardzo zasłużona dla działalności Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach, gdzie często bywał. Upamiętniamy postać generała, jako ważną dla obecnego Wojska Polskiego, a także grup rekonstrukcyjnych - zaznacza.

Do udziału w memoriale zostały zaproszone jednostki, które kultywują tradycje kawaleryjskie.

- My jako szwadron podtrzymujemy tradycję 13. Pułku Ułanów Wileńskich, a podczas tego wydarzenia chcieliśmy połączyć historię ze współczesnością. Wiadomo, że 25. Brygada Kawalerii Powietrznej im. Księcia Józefa Poniatowskiego ma w swoim składzie oddziały związane tradycją z różnymi jednostkami kawaleryjskimi. Dlatego postanowiliśmy zaprosić właśnie tę formację, jako połączenie tradycji z nowoczesnością - dodaje.

Początek I Kawaleryjskiego Memoriału Spadochronowego im. Generała Tadeusza Buka o godzinie 15.00 na lotnisku w Masłowie. Najbardziej atrakcyjnie zapowiada się dynamiczny pokaz z wykorzystaniem śmigłowca 25. Brygady Kawalerii Powietrznej i plutonu piechoty 10. Świętokrzyskiej Brygady WOT.

Podczas memoriału swoje stoiska zaprezentują także m.in. Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, Wojewódzki Sztab Wojskowy, 10. Świętokrzyska Brygada WOT i 10. Brygada Kawalerii Pancernej im. gen. broni Stanisława Maczka.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution