101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

W Chmielniku uhonorują legendarnego żołnierza AK i NSZ

Data publikacji: 22.06.2019 07:48
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Chmielnik. Tablica upamiętniająca męczeńską śmierć Stanisława Grabdy ps.Bem

Chmielnik. Tablica upamiętniająca męczeńską śmierć Stanisława Grabdy ps."Bem"
Fot. chmielnik.com

Porucznik Stanisław Grabda ps. „Bem” zostanie dziś pośmiertnie mianowany na wyższy stopień wojskowy. Uroczystości z tej okazji odbędą się w Chmielniku. Stanisław Grabda „Bem” był żołnierzem Armii Krajowej oraz Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych. Pochodził z okolic Chmielnika.

W 1950 roku został schwytany przez komunistów i przywieziony do dawnego więzienia kieleckiego przy ul. Zamkowej. Tam był przetrzymywany przez około 2 lata i torturowany, a następnie skazany przez Wojskowy Sąd Rejonowy i stracony. Miejsce pochówku „Bema” jest nieznane. Prawdopodobnie został potajemnie pochowany na kieleckiej „Łączce”. Porucznik został odznaczony Krzyżem Walecznych, Krzyżem Narodowego Czynu Zbrojnego oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Dzisiejsze uroczystości rozpoczną się o godzinie 10.00 mszą świętą w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Maryi Panny w Chmielniku. Po nabożeństwie uczestnicy przejdą przed Mur Polskich Patriotów, gdzie złożą kwiaty pod tablicą upamiętniającą Stanisława Grabdę. Następnie w Parku Miejskim przy pomniku wdzięczności wręczony zostanie akt mianowania na wyższy stopień wojskowy, zaplanowano także okolicznościowe przemówienia. 

Organizatorami wydarzenia są: Miasto i Gmina Chmielnik, Wojewódzki Sztab Wojskowy w Kielcach, Wojskowy Komendant Uzupełnień oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej im. por. Stanisława Grabdy „Bema”.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution