101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Dawne zwyczaje nocy świętojańskiej w niezwykłym widowisku w Biniątkach

Data publikacji: 22.06.2019 19:55
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Piknik nad Stawami w Biniątkach

Piknik nad Stawami w Biniątkach
Biniątki. 22.06.2019 / Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

„Oto jest Noc Kupały” - pod taką nazwą wystawiony zostanie w Biniątkach, w gminie Busko-Zdrój plenerowy spektakl teatralny, przygotowany przez Teatr Hades działający przy Buskim Samorządowym Centrum Kultury. Przedstawienie będzie można obejrzeć w ramach odbywającego się tam Pikniku nad Stawami.

Noc Kupały - to słowiańskie święto, obchodzone tradycyjnie w czasie najkrótszej nocy w roku - mówi przypominając jego genezę Barbara Skrzypek, nauczyciel szkoły podstawowej w Siesławicach, instruktor harcerski.

- W tę noc panny spotykały się nad stawem, wokół którego płonęło również dwanaście ognisk. Dziewczyny tańczyły w białych pięknych sukienkach z wiankami na głowie, następnie wianki puszczały na wodzie. Zwyczajem jest również, by w tych wiankach znajdowała się płonąca świeczka -  mówi Barbara Skrzypek.

Z kolei Bogdan Błaszczyk, radny gminy Busko-Zdrój przypomina, że jedno z pierwszych tego typu widowisk na terenie gminy zostało wystawione ponad 10 lat temu w Siesławicach.

- To wydarzenie zorganizowano wówczas w innej, jednak równie niezwykłej scenerii. W środku nocy, bo między godziną 23.00, a północą. Wspaniałe przeżycie. Ludzie do tej pory wspominają ten występ. To po prostu trzeba obejrzeć - zachęca radny.

Autorem scenariusza i reżyserem widowiska jest Zdzisław Skoczylas. Choreografię opracowała Sylwana Mazur. Spektakl „Oto jest Noc Kupały” zostanie wystawiony na placu obok miejscowej remizy o godzinie 21.30. Kolejne odsłony widowiska zaplanowane zostały również w niedzielę, podczas imprezy plenerowej „Na Stoku”, obok Wiejskiego Domu Kultury w Szańcu oraz w poniedziałek, 24 czerwca, na stokach Byczej Góry obok Hotelu Bristol.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution