101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Ponad 400 lat historii miasta pod osłoną nocy

Data publikacji: 23.06.2019 07:22
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Ostrowiec Świętokrzyski. Nocne zwiedzanie miasta

Ostrowiec Świętokrzyski. Nocne zwiedzanie miasta
22.06.2019 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Grupa około 50 osób zdecydowała się na nocne zwiedzanie Ostrowca Świętokrzyskiego. Rodziny z dziećmi, młodzież, rowerzyści oraz osoby starsze wybrały się na wieczorny spacer, aby lepiej poznać historię miasta, w którym żyją.

Uczestnicy mieli różne motywacje. Niektórym odpowiadała nocna pora, ponieważ w ciągu dnia muszą pracować. Z kolei inni chcieli przespacerować się o takiej porze, ponieważ nigdy tego nie robili, mieli też nadzieję dowiedzieć się więcej o swoim rodzinnym mieście.

Wycieczkę oprowadzała Monika Bryła-Mazurkiewicz, prezes Centrum Krajoznawczo-Historycznego im. prof. Mieczysława Radwana. Pierwszym miejscem na mapie wycieczki był Rynek, gdzie rozpoczęła się historia miasta w drugiej połowie XVI wieku. Dziś w pewnej części zachowały się XIX-wieczne elementy zabudowy.

- Granice Rynku i rozkład ulic nie zmieniły się za bardzo odkąd powstał Ostrowiec. To, co dzisiaj widzimy to XIX i XX wiek, niestety z przewagą XX wieku. Najstarsze XIX-wieczne budynki na Rynku znajdują się na pierzei północnej i południowej - mówi Monika Bryła-Mazurkiewicz.

Uczestnicy odwiedzili też Karolinów, który do początku XX wieku był przedmieściami miasta. Obejmuje tereny dzisiejszej ulicy Czystej i Alei 3 Maja. Wcześniej Monika Bryła-Mazurkiewicz opowiedziała, w jaki sposób powstało miasto, czyli na terenie nowo przygotowanym, który wcześniej nie był zasiedlony przez człowieka, podobnie jak: Ożarów, Tarłów czy Gliniany i Lasocin. Z tym, że do dziś nieznany jest dokument lokacyjny dla Ostrowca, ponieważ miejscowość powstała na zasadzie „samowoli budowlanej”.

Jak podkreślają organizatorzy, zwiedzanie po zachodzie słońca to niesamowite przeżycie, a także nowe doświadczenie, nawet dla osób, które znają miasto.

Z kolei motywem przewodnim dzisiejszego „Spacerownika. Z hutą w tle” po mieście będą urbanistyka, architektura i sztuka przemysłowej dzielnicy Ostrowca Świętokrzyskiego. Wycieczkę poprowadzi pracownik Biura Wystaw Artystycznych Wojciech Mazan, który podkreśla, że ideą wspólnego spaceru jest odkrycie miasta na nowo i ukazanie jego wartościowych, a często zapomnianych faktów i obiektów, a także uwrażliwienie na otaczającą nas przestrzeń.

Spacer po osiedlu hutniczym rozpocznie się o 15:00 przy Rondzie Republiki Ostrowieckiej, a skończy przy Rondzie 25-lecia Solidarności. Już w samych nazwach tych miejsc zapisana jest blisko stuletnia historia robotniczego Ostrowca.

Uczestnicy zapoznają się z charakterystycznym układem urbanistycznym osady fabrycznej, zwiedzą kilka obiektów architektonicznych, poznają sylwetki osób, które żyły w Ostrowcu i były ważne dla przemysłowego miasta. Istotną częścią spaceru będzie prezentacja unikatowych zdjęć archiwalnych oraz planów niezrealizowanych budynków w tej części miasta.

Koszt uczestnictwa w wydarzeniu wynosi 5 złotych. Spacerownik z hutą w tle będzie miał swoją premierę. Dotychczas podobne spacery dotyczyły żydowskich wątków.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution