101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Inspektorzy badają ciężarówki i masowo zabierają dowody

Data publikacji: 04.07.2019 14:57
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Mobilna Stacja Kontroli Pojazdów

Mobilna Stacja Kontroli Pojazdów
Miedziana Góra. 04.07.2019 / Fot. Magdalena Blicharska / Radio Kielce

Na świętokrzyskich drogach trwają wzmożone kontrole pojazdów ciężarowych. Do regionu przywieziono mobilną stację diagnostyczną z Katowic, dzięki której funkcjonariusze mogą sprawdzić stan techniczny pojazdów. Dotychczasowe wyniki nie są dobre.

- Do godziny 12.00, we wszystkich, siedmiu kontrolowanych pojazdach zatrzymano dowody rejestracyjne, a ponadto w pięciu przypadkach wydano zakaz dalszej jazdy - powiedział Patryk Czuba, Świętokrzyski Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego w Kielcach.

- Kierowcy muszą być świadomi, że usterki w pojazdach mogą powodować nawet śmiertelne wypadki. Dzięki badaniom przeprowadzonym w mobilnej stacji kontroli pojazdów, w jednym z nich stwierdziliśmy brak hamulców w naczepie załadowanego ciągnika. Ponadto były w nim pęknięte tarcze hamulcowe z obydwu stron - mówi Patryk Czuba.

Starszy inspektor Aleksander Wietrzyk, Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego w Katowicach informuje, że mobilna stacja jest przewożona w samochodzie ciężarowym. Można ją rozłożyć w każdym miejscu. Dzisiaj kontrole odbyły się w Miedzianej Górze.

- Urządzenie jest wyposażone m.in. w rolki do kontroli sprawności i skuteczności układu hamulcowego, szarpaki hydrauliczne do kontroli układu zawieszenia oraz analizator spalin. Jeżeli pojazd jest w dobrym stanie technicznym, kontrola trwa 10 minut. Z kolei jeżeli zostaną wykryte nieprawidłowości, może wydłużyć się do pół godziny - powiedział starszy inspektor Aleksander Wietrzyk. 

Łukasz Bukała, zastępca dyrektora wydziału infrastruktury i rozwoju w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach dodał, że w okresie wakacyjnym bardzo ważne są kontrole, które wyeliminują z dróg niesprawne technicznie pojazdy.

- Do godziny 12.00 wszystkie wyniki badań są negatywne. To pokazuje, w jakim stanie są pojazdy, które podróżują po drogach regionu. Ważne jest, aby nie dopuszczać niesprawnych samochodów do jazdy, ponieważ ma to wpływ na nasze bezpieczeństwo - stwierdził Łukasz Bukała.

W Polsce są trzy mobilne stacje diagnostyczne Inspekcji Transportu Drogowego. Do końca przyszłego roku wszystkie inspektoraty mają być wyposażone w takie urządzenia.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution