101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Czy Krzemionki trafią na listę UNESCO?

Data publikacji: 05.07.2019 15:25
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
16.02.2016 Krzemionki. Muzeum Archeologiczne. Podziemna trasa turystyczna.

16.02.2016 Krzemionki. Muzeum Archeologiczne. Podziemna trasa turystyczna.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W ten weekend rozstrzygnie się, czy neolityczne kopalnie krzemienia pasiastego w Krzemionkach zostaną wpisane na listę światowego dziedzictwa. Podczas tegorocznej sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, która potrwa do 10 lipca, rozpatrywanych jest 35 kandydatur. Krzemionki znajdują się na 25. miejscu na wykazie pretendentów o miano Światowego Dziedzictwa.

W Baku, stolicy Azerbejdżanu, są przedstawiciele Narodowego Instytutu Dziedzictwa, a także resortu kultury. Jak informuje Beata Kobiałka, pełniąca obowiązki dyrektora Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim, do tej grupy dołączy pracownik muzeum.

– Późnym popołudniem do Baku wyjeżdża nasz pracownik, archeolog Artur Jedynak, który od wielu lat nad sporządzeniem wniosku do UNESCO pracował. To bardzo dobry wybór – zapewnia Beata Kobiałka i liczy, że reprezentant muzeum na bieżąco będzie zdawał relacje z głosowań.

O to, aby Krzemionki dostały się na listę, zabiega się już od 1998 roku. W tym czasie zaniechano złożenia wniosku, ponieważ tereny wokół kopalni nie miały uregulowanego stanu prawnego. Jak podkreśla Beata Kobiałka, nad sporządzeniem wniosku pracowało wiele osób. – Ten wniosek jest zwieńczeniem wieloletniej pracy wielu osób: ekspertów, pracowników muzeum. Jeśli wynik będzie pozytywny, na co liczymy, to oni mają największy powód do świętowania, bo to ukoronowanie wysiłku – mówi Beata Kobiałka.

Przypomnijmy, Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim, które opiekuje się Krzemionkami złożyło wniosek w tej sprawie na początku 2017 roku. Obejmuje on główne pole górnicze w Krzemionkach, dwa małe pola w Borowni i Koryciźnie oraz stałą osadę górników prehistorycznych w Gawrońcu i w Ćmielowie. Wszystkie te obiekty położone są na terenie trzech gmin: Bodzechów, Ćmielów i Ożarów.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution