101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Szydłów zyskał jeszcze jedną atrakcję. To Izba Wójta Jana

Data publikacji: 06.07.2019 19:14
Autor: Karol Żak / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Szydłów. Jan Klamczyński i Izba Wójta Jana

Szydłów. Jan Klamczyński i Izba Wójta Jana
Szydłów. 06.07.2019 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Szydłów, czyli polskie Carcassonne i śliwkowa stolica Polski. To jedno z najbardziej popularnych turystycznie miejsc w regionie świętokrzyskim. Wśród największych atrakcji wymienić można ruiny zamku i mury obronne z połowy XIV wieku. Co roku Szydłów odwiedza kilkadziesiąt tysięcy turystów.

Jak informuje burmistrz Andrzej Tuz, obecnie w Szydłowie można zwiedzać m.in. kościół Wszystkich Świętych i Bramę Zamkową. Z kolei w zamku, skarbczyku i synagodze trwają prace restauracyjne. Będzie można je zwiedzać dopiero na przełomie października i listopada. Ponadto, trwa budowa Muzeum Zamków Królewskich, które powinno zostać otwarte wiosną przyszłego roku - dodaje burmistrz Tuz.

- Będzie ono prezentować Zamek Szydłowski na tle podobnych europejskich obiektów. W środku znajdą się między innymi makiety zamków czy aplikacje multimedialne. Będzie można zagrać chociażby w grę symulującą oblężenie twierdzy - dodaje burmistrz Tuz.

Turyści, z którymi rozmawiał nasz reporter podkreślają, że Szydłów bardzo im się podoba. Zaznaczali, że miasto robi wrażenie już przy samym wjeździe. Zwracali uwagę głównie na piękną, zabytkową architekturę i same zabytki. W sobotę do Szydłowa przyjechali turyści m.in. z Żor, Sosnowca i Kielc.

Tymczasem w Szydłowie otwarta została Izba Wójta Jana. To pomysł byłego wójta tej miejscowości Jana Klamczyńskiego. Można tam znaleźć wszystkie pamiątki związane z Szydłowem, które zebrał będąc samorządowcem.

- To historia mojej działalności od 1970 roku. Są zdjęcia czterech królów, byłych wójtów, prezydentów, honorowych obywateli Szydłowa. Nie brakuje także dokumentu z 1329 roku o wydaniu praw miejskich. Poza tym są piękne zdjęcia Szydłowa - zaznacza.

Izba będzie czynna codziennie w godzinach 10.00-18.00. Bilet wstępu to koszt 3 zł.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość

Indeks jakości powietrza

zmień ▾

Wybierz czujnik ×

cloud

 

PM10 - µg/m3

PM2.5 - µg/m3

Data pomiaru Źródło

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution