101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Pomidor ma swoje święto w Dwikozach

Data publikacji: 07.07.2019 08:11 / Data aktualizacji: 07.07.2019 20:04
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
24. Wojewódzkie Święto Pomidora

24. Wojewódzkie Święto Pomidora
Dwikozy . 07.07.2019 / Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

W Dwikozach odbyło się 24. Wojewódzkie Święto Pomidora. Były stoiska kół gospodyń wiejskich z potrawami wykonanymi z tego warzywa. Częstowano wszystkich zupą pomidorową, a także innymi specjałami. Stoły wręcz uginały się od faszerowanych warzyw, sałatek, dań z suszonych pomidorów, było też m.in. gaspacchio, pierogi, paszteciki i koreczki.

Wioletta Maruszczak przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Nowym Kamieniu powiedziała, że święto jest okazją do spotkania się, do wymiany doświadczeń oraz kultywowania tradycji.
Gospodarz Wojewódzkiego Święta Pomidora Marcin Dąda stwierdził, że produkcja pomidorów jest coraz bardziej nieopłacalna. Ceny są prawie takie same, jak 20 lat temu, a koszty produkcji rosną. Żeby wyjść na swoje, po prostu zwiększa ilość nasadzeń, pracuje coraz więcej i ciężej.

Poseł PiS Marek Kwitek, członek sejmowej komisji rolnictwa powiedział, że rząd podejmuje działania, które mają polepszyć opłacalność produkcji rolniczej. Umowy kontraktacyjne będą określały nie tylko ilość i jakość dostarczonego towaru, ale też  ceny, co będzie również obowiązywało pośredników. W połączeniu z cenami referencyjnymi, czyli minimalnymi na poszczególne płody rolne uniemożliwi to dyktowanie cen przez markety i duże przetwórnie. Ponadto UOKiK będzie mógł z urzędu wszczynać postępowanie w przypadkach nieuczciwej konkurencji.

Poseł Kwitek dodał, że trzeba też chronić się przed konkurencją. Ważne jest znakowanie kraju pochodzenia produktów, aby ci, którzy szukają polskich wyrobów mieli pełną informację na ten temat.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy w kościele parafialnym, podczas której poświęcony został kosz warzywny. W gminie Dwikozy oprócz pomidorów uprawiane są także inne warzywa m.in. ogórki, papryka, marchew i cebula, rozwija się także sadownictwo, są plantacje winorośli.

W części artystycznej Wojewódzkiego Święta Pomidora wystąpiły zespoły: TOP ONE, Amore Italiano oraz The Beatleman.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution