101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Pątnicy szykują się do drogi na Jasną Górę

Data publikacji: 08.07.2019 12:55
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Kielce. Konferencja prasowa ws. pieszej i rowerowej pielgrzymki diecezji kieleckiej na Jasną Górę. Na zdjęciu od lewej Ks. Grzegorz Stachura  ojciec duchowny pieszej pielgrzymki ks. Jacek Iwan  dyrektor pieszej pielgrzymki ks. Tomasz Biskup  dyrektor rowerowej pielgrzymki Aneta WiniarskaSyska  rzecznik prasowy rowerowej pielgrzymki

Kielce. Konferencja prasowa ws. pieszej i rowerowej pielgrzymki diecezji kieleckiej na Jasną Górę. Na zdjęciu (od lewej): Ks. Grzegorz Stachura – ojciec duchowny pieszej pielgrzymki, ks. Jacek Iwan – dyrektor pieszej pielgrzymki, ks. Tomasz Biskup – dyrektor rowerowej pielgrzymki, Aneta Winiarska-Syska – rzecznik prasowy rowerowej pielgrzymki
08.07.2019 / Fot. Marlena Płaska / Radio Kielce

W diecezji kieleckiej trwają przygotowania do pieszej i rowerowej pielgrzymki na Jasną Górę. W sumie do Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej może dotrzeć ok. 2,5 tys. osób.

38. Kielecka Piesza Pielgrzymka rozpocznie się 5 sierpnia w Wiślicy mszą świętą o godzinie 18.00. Następnego dnia pątnicy idący w trzynastu grupach wyruszą w ośmiodniową trasę.

- Do pokonania będą mieli około 200 kilometrów. W Kielcach będą nocować z 8 na 9 sierpnia. Tego dnia wiele osób dołącza do pielgrzymów - mówi ks. Jacek Iwan, dyrektor Kieleckiej Pieszej Pielgrzymki.

- Każdy, kto chce dołączyć do pieszej pielgrzymki, powinien zgłosić się w dniu wymarszu lub na trasie z wypełnionym formularzem zgłoszeniowym, pobranym w swojej parafii. Noclegi są często organizowane np. w szkołach, więc należy zabrać śpiwór i karimatę. Na pielgrzymce jest zapewniona podstawowa opieka medyczna, ale każdy powinien mieć ze sobą leki, które przyjmuje, plastry i bandaż elastyczny - mówi ks. Jacek Iwan.

- Pielgrzymom będzie towarzyszyć hasło „Z Maryją w mocy Bożego Ducha”. Analizie zostaną poddane owoce Ducha Świętego - zapowiada ks. Grzegorz Stachura, ojciec duchowny Kieleckiej Pieszej Pielgrzymki. 

- Są to np. cierpliwość, uprzejmość, wstrzemięźliwość, radość, pokój, czyli wartości, za którymi każdy tęskni. Każdego dnia będziemy mieli też patrona, czyli świętego lub błogosławionego, który wyróżnił się daną zdolnością. Na przykład patronem dnia związanego z wiernością i łaskawością będzie św. Andrzej Bobola, który był cholerykiem, a potem zasłynął z łagodności - wyjaśnia ks. Grzegorz.

Z kolei 7. Rowerowa Pielgrzymka na Jasną Górę wyjedzie z Kielc 20 sierpnia pod hasłem „W mocy Bożego Ducha”.

- Ze względów organizacyjnych może w niej wziąć udział 500 osób. Zapisanych jest już ponad 180 - zapowiada ks. Tomasz Biskup, kierownik pielgrzymki rowerowej.

- Pielgrzymka trwa 4 dni. Codziennie pokonuje się od 50 do 70 km. Trasa jest podzielona na 15-kilometrowe odcinki, pomiędzy którymi są postoje z czasem na modlitwę, gorący posiłek i odpoczynek. Tempo jest dostosowane do możliwości osób w różnym wieku. Dotąd najmłodszy uczestnik miał 8 lat, a najstarszy 77 - zaznacza.

W tym roku organizatorzy pielgrzymki rowerowej będą zwracać szczególną uwagę na to, by uczestnicy mieli ze sobą kaski. Każdy rower powinien być po przeglądzie technicznym.

- Na trasie pielgrzymi zaangażują się też w pomoc dla podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Mnichowie - dodaje Aneta Winiarska-Syska, rzecznik prasowy Rowerowej Pielgrzymki Diecezji Kieleckiej.

- Na postoju w Węgleszynie zorganizujemy kiermasz, gdzie będzie można kupić ręcznie wykonane prace podopiecznych tego DPS-u i w ten sposób wspomóc działanie ośrodka - zaznacza.

Szczegóły na temat trasy i zapisów można znaleźć na stronach pielgrzymek: www.pielgrzymka.kielce.pl i www.pielgrzymkarowerowa.pl.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość

Indeks jakości powietrza

zmień ▾

Wybierz czujnik ×

cloud

 

PM10 - µg/m3

PM2.5 - µg/m3

Data pomiaru Źródło

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution