101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

„Słoneczko” Joanny Woś błyszczy już na buskiej promenadzie

Data publikacji: 08.07.2019 13:58
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
Komentarze
Joanna Woś odsłoniła Słoneczko. Joanna Woś

Joanna Woś odsłoniła "Słoneczko". Joanna Woś
Busko-Zdrój. 07.07.2019 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Joanna Woś - pochodząca z Kielc śpiewaczka operowa ma swoje „Słoneczko” w Alei Sław w Parku Zdrojowym w Busku Zdroju. Odsłoniła je w ostatni dzień XXV Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego imienia Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju.

To już 20 „Słoneczko” na buskiej promenadzie. Ich właścicielami są osoby wyjątkowe, a Joanna Woś bez wątpienia do takich należy, o czym mówił w swoim wystąpieniu burmistrz Buska-Zdroju, Waldemar Sikora. Wyjaśnił, że jest to wyróżnienie za pracę artystyczną oraz dowód podziwu i szacunku dla osiągnięć tej artystki.

- Pani nieskazitelne czysty głos i finezyjny styl belcanto każdemu pozostaje na długo w pamięci, a na kolejne pani koncerty oczekuje się z niecierpliwością. Swoją pracowitością i wytrwałością wspięła się pani na wyżyny artystycznej doskonałości. Zasłynęła pani niejednokrotnie na scenach oper i filharmonii nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie, a występy w Busku-Zdroju wpisały się złotymi zgłoskami w historię Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego imienia Krystyny Jamroz - zaznaczył burmistrz.

Joanna Woś nie kryła radości z tego zaszczytu, podkreślała swoje związki ze świętokrzyską ziemią.

- Cieszę się, że zostałam wyróżniona, że moje słoneczko pojawi się wśród takich gwiazd, tym bardziej, że jestem związana z tym regionem, bo urodziłam się w Kielcach, tam mam rodzinę, w okolicach Buska zresztą też, a ostatnio dość często jestem gościem na Festiwalu - powiedziała Joanna Woś.

Zwróciła też uwagę na niepowtarzalny klimat buskiego święta muzyki.

- Festiwal jest wyjątkowy. Zbiera różną publiczność: z jednej strony są to kuracjusze, z drugiej znam takie osoby, które czekają na ten czas, kiedy przyjadą tutaj do spa, a wieczorami będą mogły uczestniczyć w wybitnych koncertach. To jest festiwal letni, więc jego forma jest trochę inna: może mniej oficjalna, na trochę większym luzie. Myślę, że to jest ważne, bo zbliża nas, artystów i publiczność, mamy trochę inny kontakt - mówi śpiewaczka.

"Słoneczko” Joanny Woś było drugim odsłoniętym podczas tej edycji Festiwalu. Pierwsze należało do dyrygenta Mirosława Jacka Błaszczyka.

Joanna Woś to sopranistka urodzona się w Kielcach. Uczyła się grać na skrzypcach w Państwowej Szkole Muzycznej w Kielcach. Śpiewu i aktorstwa uczyła się w Akademii Muzycznej w Łodzi. Ukończyła ją w 1986 roku. W tym samym roku otrzymała I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Biolbao, a także została solistką Teatru Wielkiego w Łodzi. Zadebiutowała rolą Łucji w „Łucji z Lammermoor”.

Artystka łączy w sposób mistrzowski arcytrudne partie koloraturowe z niezwykłą lekkością oraz wyczuciem stylu belcanta. Dysponuje dźwięcznym, nieskazitelnie czystym intonacyjnie głosem o bardzo szerokiej skali. Dodatkowo jest obdarzona nieprzeciętnym talentem aktorskim i scenicznym temperamentem. Koncertuje w Polsce, ale też na światowych scenach.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution