101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Sławomir Kowalewski zwyciężył w konkursie wokalnym imienia Krystyny Jamroz

Data publikacji: 08.07.2019 22:55
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
Komentarze
Rozstrzygnięcie V Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego imienia Krystyny Jamroz. Zwycięzca Sławomir Kowalewski

Rozstrzygnięcie V Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego imienia Krystyny Jamroz. Zwycięzca Sławomir Kowalewski
Busko-Zdrój. 08.07.2019 / Fot. Dorota Klusek / Radio Kielce

Przyjechałem po zwycięstwo. Sławomir Kowalewski wygrał w konkursie wokalnym imienia Krystyny Jamroz.

- Z taką myślą tu przyjechałem: po zwycięstwo - mówi Sławomir Kowalewski z Bydgoszczy, który wygrał V Ogólnopolski Konkurs Wokalny imienia Krystyny Jamroz. Zmagania solistów towarzyszyły XXV Międzynarodowemu Festiwalowi Muzycznemu w Busku-Zdroju.

W pierwszym etapie konkursu walczyło 36 wokalistów z całej Polski. Ich występy oceniało profesjonalne jury w składzie: dr hab. Ewa Biegas (Akademia Muzyczna w Katowicach), dr hab. Iwona Hossa (Akademia Muzyczna w Poznaniu), dr Magdalena Idzik (Uniwersytet Muzyczny w Warszawie), dr hab. Andrzej Biegun (Akademia Muzyczna w Krakowie). Pracom tego gremium przewodniczył wybitny tenor, dr hab. Adam Zdunikowski z Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Do trzeciej, finałowej części rywalizacji weszło 13 młodych artystów i to z ich grona zostali wyłonieni najlepsi w dwóch kategoriach: żeńskiej i męskiej. Mimo tego podziału jurorzy zdecydowali się o przyznaniu tylko jednej, pierwszej nagrody. Zdobył ją Sławomir Kowalewski.

- Z taką myślą tu przyjechałem: po zwycięstwo i uważam, że tylko z taką myślą powinno się na konkursy jeździć, bo jednak tę wiarę w siebie trzeba zbudować samemu i kiedy się wierzy, że się zwycięży, i ma się do tego odpowiedni warsztat, to jest to jak najbardziej do wykonania. Oczywiście nigdy nie zakładam, że to uda się na 100 procent, bo to nigdy nie wiadomo. Konkurencja jest duża, a wspaniałych śpiewaków jest w Polsce i na całym świecie wielu, ale cieszę się, że tym razem się udało - wyjaśnił zwycięzca.

Sławomir Kowalewski jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej drugiego stopnia w Krakowie oraz Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Uczestniczył w wielu kursach wokalnych. Jest laureatem nagród także na konkursach międzynarodowych, takich jak: X Międzynarodowy Konkurs Sztuki Wokalnej „Złote Głosy” w Warszawie - Nagroda Specjalna oraz Grand Prix przyznane po raz pierwszy w historii konkursu, Międzynarodowy Konkurs Wokalny imienia Giulio Perottiego w Ueckermunde w Niemczech - II miejsce, czy też Jakub Pustina Internationtal Vocal Competition w Jihlavie w Czechach - II miejsce. W 2013 roku otrzymał stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie artystycznej.

Sławomir Kowalewski od trzech lat jest związany z Operą Nova w Bydgoszczy. Współpracował między innymi z Warszawską Operą Kameralną i Operą Bałtycką. Podczas gali laureatów konkursu w Busku-Zdroju wykonał „Largo al factotum” - arię Figara z opery „Cyrulik Sewilski”.
Adam Zdunikowski, wyjaśniając werdykt jurorów, podkreślił, że Sławomir Kowalewski wyróżniał się pośród uczestników.

- To było wyraźnie słychać, że laureat pierwszej nagrody w męskiej kategorii wyraźnie wszystkich przewyższał zarówno od strony technicznej, wyrazowej, interpretacyjnej, jak i emisyjnej. To już jest gotowy, profesjonalny śpiewak - zaznaczył i dodał: - A pozostałe osoby: też przezdolna młodzież, utalentowana, rokująca, ale jeszcze mająca drobne niedociągnięcia do poprawienia.

Na każdego z finalistów czekała nagroda. Nikt z Buska nie wyjechał z pustymi rękami, choć równie ważna jak wyróżnienie, była informacja zwrotna o popełnianych błędach oraz doświadczenie, na co uwagę zwrócił przewodniczący jury:

- Oprócz nagród, każdy konkurs czegoś uczy. Ten zawód jest bardzo stresogenny i nawet najlepsza technika, najlepiej wypracowane arie, partie, przechodzą swój chrzest dopiero na scenie, przy publiczności, kiedy dochodzi stres. Także po to są konkursy - zauważył.

Adam Zdunikowski, zapytany o błędy najczęściej popełniane przez młodych ludzi wskazał na śpiewanie dźwiękami, a nie frazą.

- To jest ten końcowy etap edukacji, kiedy mówię: szczytem techniki jest jej brak, czyli żebyśmy nie myśleli jak śpiewać, tylko o czym. Takich dojrzałych osób rzeczywiście mi brakowało - przyznał.

Sławomir Kowalewski otrzymał zaproszenie do udziału w XXVI Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym imienia Krystyny Jamroz. Wcześniej będzie można go zobaczyć w bydgoskiej Operze Nova w „Baronie cygańskim”, „Weselu Figara”, czy w „Madame Butterfly”, a w listopadzie będzie gościł w Krakowie, gdzie wystąpi w „Cyruliku sewilskim”.

W konkursie startowały też dwie osoby z naszego regionu: Sylwia Ziółkowska, która zdobyła trzecią nagrodę oraz Wiktor Kowalski, który otrzymał wyróżnienie pierwszego stopnia.

Pełna lista laureatów V Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego imienia Krystyny Jamroz:

Kategoria żeńska:

I nagroda-   nie przyznano
II nagroda ex aequo-   Yana Hudzovska-Kit i Weronika Leśniewska
III nagroda ex aequo-   Marta Matuszewska i Sylwia Ziółkowska
Wyróżnienie I stopnia-    Dorota Nowak
Wyróżnienia II stopnia ex aequo-   Weronika Kober, Aleksandra Nowińska i Karolina Pawula

Kategoria męska:

I nagroda-   Sławomir Kowalewski
II nagroda-  nie przyznano
III nagroda ex aequo-   Łukasz Jakubczak i Arkadiusz Jakus
Wyróżnienie I stopnia-   Wiktor Kowalski
Wyróżnienie II stopnia-   Chaoran  Zuo

Nagroda za wyróżniający akompaniament - Alicja Tarczykowska

Nagroda specjalna im. Romualda Tesarowicza, koncert w Filharmonii Zielonogórskiej- Sławomir Kowalewski

Nagroda specjalna, koncert w Filharmonii Zabrzańskiej- Yana Hudzovska-Kit, Sławomir Kowalewski  

Nagroda specjalna, koncert w Filharmonii Świętokrzyskiej- Weronika Leśniewska

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution