101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Bezpłatne badania kolonoskopowe dla mieszkańców województwa

Data publikacji: 10.07.2019 13:36
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Komentarze
Szpital w Chmielniku

Szpital w Chmielniku
Fot.

Prawie 2,5 tysiąca mieszkańców województwa świętokrzyskiego może wykonać bezpłatne badanie w kierunku wczesnego wykrywania raka jelita grubego. Z badań będą mogły skorzystać osoby zdrowe od 25 do 65 roku życia - informuje Magdalena Barańska, koordynator projektu z Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach.

- Z badania skorzystać mogą zdrowe osoby od 50 do 69 roku życia, które chcą skontrolować stan swojego zdrowia oraz osoby od 40 do 49 roku życia, u których w rodzinie były przypadki zachorowania na raka jelita grubego. Z bezpłatnego badania kolonoskopii mogą też skorzystać osoby od 25 do 49 roku życia, u których w rodzinie wystąpił dziedziczny rak jelita grubego - wyjaśnia Magdalena Barańska.

Jak dodaje, badania można wykonać w jednej z sześciu świętokrzyskich placówek medycznych.

- To szpitale w Chmielniku, Końskich, Staszowie i Skarżysku-Kamiennej oraz przychodnia przy ulicy Słowackiego 23 w Ostrowcu Świętokrzyskim i przychodnia przy ulicy Mleczarskiej 11 we Włoszczowie. Na badanie należy zapisać się bezpośrednio w wybranej placówce medycznej, nie potrzeba na nie skierowania, ale lekarz rodzinny musi z pacjentem przeprowadzić wywiad i wyznaczyć mu termin badania - wyjaśnia Magdalena Barańska.

Z programu nie mogą skorzystać mieszkańcy Kielc i jedenastu gmin ościennych.

Rak jelita grubego jest drugim co do częstotliwości występowania nowotworem zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Typowe objawy tego nowotworu, to niedokrwistość spowodowana niedoborem żelaza, a także chudnięcie, zaburzenia w oddawaniu stolca, zaparcia i wzdęcia.

Tagi do tego wpisu
Podobne wiadomości
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution