101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Bloki w sąsiedztwie domków jednorodzinnych? Mieszkańcy protestują

Data publikacji: 10.07.2019 20:33
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Spotkanie kieleckich radnych i mieszkańców ul. Dobrzyńskiej sprzeciwiających się budowie bloków w sąsiedztwie ich domów

Spotkanie kieleckich radnych i mieszkańców ul. Dobrzyńskiej sprzeciwiających się budowie bloków w sąsiedztwie ich domów
Kielce. 10.07.2019 / Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Mieszkańcy ulicy Dobrzyńskiej w Kielcach protestują przeciwko budowie, która ma być realizowana w ramach specustawy mieszkaniowej. Jak informowaliśmy - w sąsiedztwie domków jednorodzinnych prywatny inwestor planuje wybudować cztery czterokondygnacyjne bloki mieszkalne. Docelowo może się w nich znaleźć od 170 do 260 mieszkań.

Agnieszka Zapała, jedna z mieszkanek ulicy Dobrzyńskiej uważa, że obecne plany inwestora są oburzające.

- Jest to dla nas wstrząs. W środku osiedla domków jednorodzinnych nagle deweloper występuje o bloki. W dokumentach miejskich ten teren był przeznaczony pod zabudowę jednorodzinną i z tą myślą decydowaliśmy się na budowę domu w tym miejscu - mówi pani Agnieszka.

- Jest to dla nas mała tragedia - mówi kolejny z mieszkańców Tomasz Witkowski.

- Mamy tutaj wąską, trzymetrową drogę Nie wyobrażamy sobie, jak te budynki w przyszłości miałyby zostać skomunikowane - dodaje Tomasz Witkowski.

W podobnym tonie wypowiadają się także inni mieszkańcy.

- Ten teren jest w zabudowie tylko domków jednorodzinnych. Wybudowanie w takiej enklawie budynków wielorodzinnych jest nieporozumieniem. Takie decyzje powinno się podejmować przy konsultacji z mieszkańcami. Ten teren można zagospodarować, ale tylko pod zabudowę jednorodzinną - podkreśla Wacław Kieres.

Zdzisław Łakomiec, przewodniczący komisji ładu przestrzennego i gospodarki nieruchomościami w kieleckiej radzie miasta informuje, że wniosek będzie analizowany przez miejskie służby i radnych. W związku z protestem zaplanowano spotkanie podczas specjalnego posiedzenia komisji. Radni będą także chcieli wysłuchać argumentów inwestora.

- Wczuwamy się w to oburzenie mieszkańców ulic Dobrzyńskiej i Poleskiej. Rzeczywiście kolejna inwestycja rodzi napięcia. Poznamy wniosek dokładnie, chcemy także wysłuchać inwestora -  mówi przewodniczący komisji.

Radna Monika Słoniewska nie jest zaskoczona, że inwestycja budzi sprzeciw mieszkańców.

- Deweloper nie wystąpił o spotkanie z mieszkańcami. Tymczasem z informacji, które przekazują nam mieszkańcy wynika, że dojazd do obecnych domków jednorodzinnych jest poprowadzony częściowo przez działki mieszkańców - mówi.

Na ten problem zwraca uwagę także radna Anna Kibortt.

- Ta budowa ma się odbyć w samym środku domków jednorodzinnych. Nie do końca jestem w stanie sobie wyobrazić, jak deweloper chce zapewnić tutaj dojazd. Mamy jeszcze sporo czasu, będziemy chcieli poznać argumenty obu stron - dodaje radna.

To już kolejna sytuacja w Kielcach, kiedy inwestycja planowana w ramach specustawy mieszkaniowej budzi poważny sprzeciw mieszkańców. Wcześniej podobne emocje towarzyszyły budowie przy ulicy Nowej, gdzie w otoczeniu domków jednorodzinnych miał powstać siedmiopiętrowy blok mieszkalny. Ostatecznie radni nie wyrazili zgody na realizację inwestycji.

Ostateczną decyzję o pozwoleniu na inwestycję radni muszą podjąć w ciągu dwóch miesięcy. Stanie się to najpewniej po wakacjach.

 

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution