101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Te pamiątki mogą przynieść niemałe kłopoty

Data publikacji: 11.07.2019 12:01
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Przedmioty zarekwirowane przez Izbę Administracji Skarbowej w Kielcach

Przedmioty zarekwirowane przez Izbę Administracji Skarbowej w Kielcach
Kielce. 11.07.2019 / Fot. Patryk Chudzik / Radio Kielce

Torebka ze skóry krokodyla, części rafy koralowej oraz muszle przydaczni - to niektóre z pamiątek, których nie wolno przywozić do Polski z zagranicznych podróży. Lista zakazanych przedmiotów jest znacznie dłuższa, dlatego przed wyjazdem na wakacje lepiej zapoznać się z przepisami.

Joanna Kępa z Izby Administracji Skarbowej w Kielcach informuje, że ograniczenia związane z przewozem dotyczą między innymi antyków, czyli przedmiotów, które mają powyżej 50 lat. Szczególną uwagę należy zwrócić na działa sztuki, takie jak obrazy, figury oraz monety.

- Konserwator zabytków powinien wydać oświadczenie czy dana pamiątka jest zabytkiem, czy też nie. Czasami nowe przedmioty są celowo postarzane, co może zmylić celników. Aby uniknąć problemów, lepiej mieć przy sobie odpowiednie dokumenty - powiedziała Joanna Kępa.

Osoby podróżujące po krajach egzotycznych powinny uważać co kupują na miejscowych targach. Chodzi między o torebki, paski i buty ze skóry krokodyla, anakondy, albo pytona oraz części rafy koralowej. Polska przystąpiła bowiem do Konwencji Waszyngtońskiej, która ogranicza międzynarodowy handel zwierzętami i roślinami.

- W dzisiejszych czasach powinniśmy szczególnie dbać o środowisko. Wiele roślin i zwierząt jest na granicy wyginięcia. To od nas ludzi zależy, czy przetrwają czy wyginą - dodała Joanna Kępa.

Do Polski nie wolno także przywozić wyrobów medycyny chińskiej, takich jak maści i proszki ze zwierząt kotowatych. Bezwzględny zakaz dotyczy także przywozu produktów z kości morsów i ciosów słoni. Za złamanie przepisów Konwencji Waszyngtońskiej grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Joanna Kępa dodaje, że do wyjazdu na wakacje należy się dobrze przygotować. Osoby przyjmujące na stałe leki i wykorzystujące do tego strzykawki, powinny mieć zaświadczenie od lekarza lub kserokopię recepty, aby uniknąć problemów na granicy. Podobne obostrzenia dotyczą leków psychotropowych, uspokajających i nasennych. Przewóz niektórych z nich jest bowiem zakazany.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution