101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Powiat starachowicki liderem w pozyskiwaniu pieniędzy na remonty dróg

Data publikacji: 11.07.2019 19:57
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Podpisanie umów na dofinansowanie przebudowy dróg. Na zdjęciu od lewej Marzena Bernat  wójt Brodów Marek Materek  prezydent Starachowic  Agata Wojtyszek  wojewoda świętokrzyski Piotr Babicki  starosta starachowicki

Podpisanie umów na dofinansowanie przebudowy dróg. Na zdjęciu, od lewej: Marzena Bernat - wójt Brodów, Marek Materek - prezydent Starachowic , Agata Wojtyszek - wojewoda świętokrzyski, Piotr Babicki - starosta starachowicki
Starachowice. 11.07.2019 / Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Remonty dróg w powiecie starachowickim będą dofinansowane z Funduszu Dróg Samorządowych i tzw. „powodziówek”. W czwartek podpisano umowy na przekazanie środków.

Jak powiedziała wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek, powiat starachowicki w okresie od 2016 do 2019 roku uzyskał już 26 milionów złotych, gmina Starachowice 17, a gmina Brody 7 milionów złotych. Podpisane umowy obejmą między innymi przebudowę ulicy Granicznej w Starachowicach, na co przeznaczona będzie kwota 450 tysięcy złotych dofinansowania. W ramach prowadzonych prac wymieniona zostanie nawierzchnia, kanalizacja, powstaną też nowe miejsca postojowe.

Gmina Brody dostała prawie 600 tysięcy na przebudowę drogi Kuczów - Dziurów, całe zadanie kosztuje prawie milion złotych. Wójt Brodów Marzena Bernat dziękując za przyznane pieniądze, zaznaczyła, że tak szeroki zakres inwestycji nie byłby możliwy bez wsparcia z budżetu państwa.

Duże zmiany zajdą na drogach powiatu starachowickiego. Z Funduszu Dróg Samorządowych pozyskane zostało ponad pół miliona na drogę z Tychowa do Ostrożanki. Kolejne trzy drogi dostały osiemdziesięcioprocentowe dofinansowanie z funduszu usuwania skutków klęsk żywiołowych. Znajdują się w gminie Pawłów. Są to drogi: Siekierno - Radkowice- Rzepin Kolonia, Łomno - Zarzecze oraz Pawłów - Bukówka - Zapniów. Łączna wartość dotacji, to prawie dwa miliony trzysta tysięcy złotych. Jak podkreślił starosta starachowicki Piotr Babicki, wkład własny powiat dzieli po równo z gminami.

Wśród zmian, jakie zostały wprowadzone w zakresie rozliczania dotacji rządowych, wojewoda Agata Wojtyszek wskazała możliwość wieloletniego rozliczania inwestycji. Samorządowcy podkreślali, że zakończenie prac i rozliczenie ich do końca grudnia było bardzo trudne. Teraz można wniosek rozpisać na kilka lat.

Pieniądze z rezerwy celowej na usuwanie skutków klęsk żywiołowych mają także wesprzeć część remontu jazu na Lubiance. Ponad dwa miliony złotych już zostało skierowane na te prace, 160 tysięcy ma zostać przeznaczone na naprawę kanalizacji deszczowej. Prezydent Marek Materek poinformował, że gmina Starachowice ubiega się także o pieniądze z Funduszu Dróg Samorządowych na remont ulicy Lempe wraz z mostem, który jest zamknięty od ubiegłego roku. Wnioski zostały złożone także na remont ulic Krańcowej i tzw. nowej Moniuszki.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution