101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Wyzwanie dla twórców oryginalnych lalek. Trwa konkurs „Animatus”

Data publikacji: 12.07.2019 17:41
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
Komentarze
Kielce. Teatr Lalki i Aktora Kubuś

Kielce. Teatr Lalki i Aktora Kubuś
Kielce / Fot. Patryk Cudzik / Radio Kielce

Trwa druga edycja „Międzynarodowego konkursu na koncepcję i realizację lalki/animowanego obiektu/formy teatralnej Animatus”. Jego organizatorem jest Teatr Lalki i Aktora „Kubuś”. Każdy z laureatów otrzyma między innymi 1100 euro nagrody.

„Animatus” to międzynarodowy konkurs, który Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach zainicjował w 2018 roku. Na jego pierwszą edycję wpłynęło kilkadziesiąt prac z Polski i zza granicy, z których zwycięskie trzy zostały zrealizowane w formie prezentowanych w Kielcach instalacji.

Ubiegłoroczny finał konkursu trwał kilka dni, a obok performatywnych pokazów nagrodzonych obiektów, odbywały się też gościnne spektakle uznanych twórców teatru formy oraz debaty i wykłady.

Ideą przedsięwzięcia są poszukiwania oryginalnych form w zakresie sztuki lalkarskiej, które mogą wykorzystywać coraz to nowsze, technologiczne środki, także takie jak wirtualna rzeczywistość czy druk 3D.

Do udziału w konkursie „Animatus” zachęca Robert Drobniuch, dyrektor „Kubusia”.

- Czekamy na projektantów, twórców lalek, scenografów, którzy będą chcieli wziąć udział. Nagroda jest bardzo ciekawa, ponieważ laureaci będą mogli zrealizować swoje projekty u nas w teatrze, ale otrzymują też ponad tysiąc euro nagrody. No i przede wszystkim jest to wyróżnienie i nobilitacja - podkreśla dyrektor.

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 20 sierpnia. Prace oceni profesjonalne jury, wybierając do drugiego etapu konkursu najbardziej interesujące projekty. Następnie, do 10 września, wskazani autorzy przedstawią szczegółowe założenia swoich propozycji, po czym komisja konkursowa wyłoni ostatecznie trzech zwycięzców konkursu. Każdy z laureatów otrzyma nagrodę w wysokości 1100 euro oraz weźmie udział w rezydenturze artystycznej, w ramach której zrealizuje swój konkursowy projekt.

Do dyspozycji laureatów będą też konsultanci: scenografowie, konstruktorzy, aktorzy lalkarze i reżyserzy. Podczas rezydentury laureat zobowiązany jest do wykonania nagrodzonego projektu, który finalnie zaprezentowany zostanie podczas pokazu dla publiczności w Kielcach.

Szczegółowy regulamin oraz formularz zgłoszeniowy na internetowej stronie Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution