101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Zieleń miejska dzieli kieleckich radnych. Trwa sesja [OGLĄDAJ]

Data publikacji: 17.07.2019 12:26 / Data aktualizacji: 18.07.2019 09:11
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Kielce. Sesja Rady Miasta Kielce

Kielce. Sesja Rady Miasta Kielce
Kielce. 18.07.2019 / Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Radni klubu Bezpartyjni i Niezależni kieleckiej Rady Miasta chcą ograniczyć funkcjonowanie Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni i Usług Komunalnych. Ich zdaniem spółka nie wywiązuje się ze swoich zadań między innymi w zakresie utrzymania zieleni.

OGLĄDAJ SESJĘ

Na dzisiejszą sesję przygotowano uchwałę zakładającą ograniczenie monopolu RPZiUK w zakresie obsługi gospodarki komunalnej miasta. Sprowadza się to do tego, że zadania nie będą powierzane spółce, a ogłaszane będą przetargi. Ma to dotyczyć między innymi koszenia traw. Jednak już wiadomo, że ta propozycja podzieli radnych. Na proponowane zmiany nie godzą się między innymi radni Prawa i Sprawiedliwości.

Kamil Suchański przewodniczący kieleckiej Rady Miasta wyjaśnia, że celem uchwały jest umożliwienie przeprowadzenia przetargów na warunkach rynkowych dotyczących utrzymania zieleni, a nie jak było to do tej pory powierzanie tych zadań miejskiemu przedsiębiorstwu. W jego opinii mogłoby to doprowadzić do obniżenia ceny świadczonych usług oraz podwyższenie ich jakości.

- Koszenie traw w niektórych miejscach powinno być wykonane w lipcu po raz trzeci. Mam wątpliwości czy zostało wykonane po raz drugi - mówi Kamil Suchański.

Odmiennego zdania jest Jarosław Karyś, szef klubu PiS w kieleckiej Radzie Miasta. Przypomina, że w pierwszych miesiącach kadencji prezydent zdecydował, że musimy oszczędzać.

- Konsekwencją tego było ograniczenie np. koszenia traw. Przy przetargach myślę, że miasto straci, a nie zyska. Dlatego klub PiS nie poprze tego wniosku - stwierdził Jarosław Karyś.

Kieleccy radni zadecydują dzisiaj także o wprowadzeniu znaczących zmian w Budżecie Obywatelskim. Od tego roku na inwestycje do wydania będzie o dwa miliony więcej. Nowością będzie także podział na projekty miękkie i twarde oraz brak możliwości zgłaszania inwestycji szkolnych, które nie będą ogólnodostępne.

Tegoroczny budżet wyniesie 7 milinów złotych. 4 mln zł trafi na projekty duże, a 2 mln zł na małe. Ponadto mieszkańcy po raz pierwszy będą mogli przygotowywać projekty miękkie na organizacje różnego typu wydarzeń: warsztatów, szkoleń czy lokalnych imprez. Władze miasta chcą przeznaczyć na ten cel milion zł. Maksymalne dofinansowanie takich pomysłów wyniesie 30 tys. złotych. Natomiast wartość jednego dużego projektu nie może przekraczać 1,5 mln zł, a małego 150 tys. zł.

Niewykluczone, że podczas dzisiejszej sesji radni podejmą także uchwałę dotyczącą zmian wysokości opłat za składowanie odpadów na wysypisku w Promniku. Jak informowaliśmy, propozycje zmian w cenniku złożył do władz miasta prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Odpadami. Podwyżka może wynieść nawet 60 procent, co może przełożyć się na cenę odbioru odpadów także dla mieszkańców Kielc. Niezależnie czy radni zgodzą się na podwyżkę, czy opinia będzie negatywna, to ich decyzja nie będzie wiążąca. O zmianie cennika ostatecznie może zadecydować prezydent.

Sesja rozpocznie się o godzinie 9.00. Na godzinę przed nią na sali plenarnej instruktorzy ratownictwa z Polskiego Czerwonego Krzyża przeprowadzą dla radnych szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej. Będzie to jedna z pierwszych tego typu inicjatyw w Polsce.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution