101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Wielka kasa na wsparcie potrzebujących

Data publikacji: 17.07.2019 15:08
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Na zdjęciu od lewej marszałek Andrzej Bętkowski. wicemarszałek Renata Janik i Bogdan Wenta  prezydent Kielc

Na zdjęciu (od lewej): marszałek Andrzej Bętkowski. wicemarszałek Renata Janik i Bogdan Wenta - prezydent Kielc
Fot. Magdalena Blicharska / Radio Kielce

W Kielcach będą nowe świetlice środowiskowe i placówki opiekuńczo-wychowawcze, a w Daleszycach i Skarżysku-Kamiennej działania, które pomogą osobom zagrożonym wykluczeniem, wrócić do pracy. Wszystkie te projekty zostaną dofinansowane z funduszy unijnych, przyznanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego.

Łącznie przekazano dziś dotacje w wysokości prawie 10 milionów złotych. Najwięcej, bo 5,5 miliona złotych trafiło do Kielc.

- Projekt miasta ma duże znaczenie - ocenia wicemarszałek Renata Janik.

- W sumie obejmiemy wsparciem 338 uczestników. Projekt realizowany przez miasto Kielce zakłada bardzo szeroki zakres działań. To między innymi promowanie rodzicielstwa zastępczego w formie kampanii medialnej. Chętnych do tworzenia zawodowych pieczy zastępczych nie przybywa, tak, jak byśmy tego oczekiwali, dlatego to działanie jest niezbędne. W mieście powstanie także dzienny dom pobytu dla osób niepełnosprawnych i niesamodzielnych - przybliża wicemarszałek.

Ponadto powstaną dwie placówki opiekuńczo-wychowawcze oraz dwie specjalistyczne świetlice środowiskowe. W świetlicach będą odbywać się zajęcia dla dzieci z problemami rozwojowymi. Pomocy udzielą logopedzi, a także fizjoterapeuci, bo przewidziano między innymi terapię integracji sensorycznej. W ramach projektu zostaną także zorganizowane obozy letnie i zimowiska.

Na zdjęciu: marszałek Andrzej Bętkowski i wicemarszałek Renata JanikFot. Magdalena Blicharska / Radio Kielce

Ośrodki dostosowane pod potrzeby wychowanków pieczy zastępczej najprawdopodobniej powstaną przy ulicy Leszczyńskiej, natomiast świetlice przy ulicy Kołłątaja oraz Sandomierskiej. Specjalistyczna filia klubu seniora z kolei będzie działać przy ulicy Marszałkowskiej.

- W gminie Daleszyce dzięki ponadmilionowej dotacji wsparcie otrzyma 30 osób - mówi Renata Segiecińska, szefowa Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

- Nasz projekt nazywa się „Elastyczni na rynku pracy”. Jest on skierowany do osób, które chcą pracować, jednak nie wiedzą, jak się za to zabrać. Uczestnicy będą działać w gminnym wolontariacie, by powoli wchodzić na rynek pracy - tłumaczy dyrektorka.

Każdy z uczestników projektu będzie miał też indywidualny plan działania i odbędzie 3-miesięczny staż zawodowy. W Skarżysku-Kamiennej z kolei wsparcie otrzyma 90 osób. Każda z nich dostanie indywidualną koncepcję rozwoju i powrotu do pracy. Na te działania miasto ma prawie 3 miliony złotych dofinansowania unijnego.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution