101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Więzienie dla byłego dyrektora muzeum?

Data publikacji: 18.07.2019 15:48
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Rozprawa Janusza K. byłego dyrektora Muzeum Wsi Kieleckiej. Na pierwszym zdjęciu od lewej protokolant Beata Saletra adwokat Jarosław Kosowski Janusz K. adwokat Zbigniew Kopytek Andrzej K.

Rozprawa Janusza K., byłego dyrektora Muzeum Wsi Kieleckiej. Na pierwszym zdjęciu od lewej: protokolant Beata Saletra, adwokat Jarosław Kosowski, Janusz K., adwokat Zbigniew Kopytek, Andrzej K.
Kielce. 18.07.2019 / Fot. Michał Kita / Radio Kielce

Kary 5 lat więzienia i 108 tysięcy złotych grzywny domaga się prokuratura dla Janusza K., byłego dyrektora Muzeum Wsi Kieleckiej. Dobiega końca proces, w którym był on oskarżony o popełnienie czterech przestępstw. Chodzi m. in. o przekroczenie uprawnień, w celu uzyskania korzyści majątkowej oraz utrudnianie rozstrzygnięcia przetargu ogłoszonego przez muzeum. Sąd Okręgowy w Kielcach wyda wyrok w tej sprawie 30 lipca.

Zdaniem prokuratora Tomasza Stępnia, Janusz K. wywierał m. in. wpływ na przebieg postępowania i wybór zwycięzcy przetargu na wykonawcę miejsca spotkań dla uczestników szkoleń w Parku Etnograficznym w Tokarni. Według śledczych wartość szkody jakiej dopuścili się oskarżeni przekracza milion złotych.

- W świetle niezbitych dowodów, wnoszę o wymierzenie Januszowi K. kary łącznej 5 lat pozbawienia wolności, kary grzywny w wysokości 108 tysięcy złotych - mówił przed sądem. Ponadto wobec Janusza K. prokurator domaga się zakazu zajmowania stanowisk kierowniczych w Muzeum Wsi Kieleckiej przez okres 10 lat, a także zakazu wykonywania działalności gospodarczej związanej z realizacją zamówień publicznych przez pięć lat.  

Na ławie oskarżonych zasiada także Andrzej K. Kieleckiemu biznesmenowi stawiane są dwa zarzuty, związane głównie z przetargiem z 2014 roku, który według prokuratury Andrzej K. wygrał, ponieważ umożliwiono mu zamianę niekorzystnej oferty i złożenie innej. Prokurator chce dla niego kary 3 lat pozbawienia wolności, grzywny w wysokości 108 tysięcy złotych, a także zasądzenie kosztów postępowania.

Ponadto wobec obu oskarżonych prokurator domaga się także obowiązku naprawienia szkody w całości w wysokości ponad 1 miliona 90 tysięcy złotych.

Żaden z oskarżonych nie przyznaje się do winy. Jak stwierdził w mowie końcowej Jarosław Kosowski, obrońca Janusza K., jego klient podobnie jak współoskarżony nie ponoszą odpowiedzialności za zarzucane im czyny.

- Mając na uwadze bardzo obszerny materiał dowodowy, który zarówno w postaci dokumentów, jak i zeznań świadków został zgromadzony, nie potrafię wskazać innego wniosku, niż zmierzający do uniewinnienia oskarżonego od stawianych mu zarzutów- dodaje adwokat.  

Ogłoszenie wyroku w tej sprawie nastąpi 30 lipca.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution