101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Czy przyrodnicza atrakcja powstanie w Umianowicach?

Data publikacji: 23.07.2019 15:03
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Wizualizacja budynku Ośrodka Edukacji Przyrodniczej  w Umianowicach

Wizualizacja budynku Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach
Fot. Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych / Wizualizacja budynku Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach

Będzie drugi przetarg na budowę Centrum Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach. Władze województwa zdecydowały o kontynuowaniu przygotowań do inwestycji, ale w nieco zmienionym kształcie.

Jak informowaliśmy, przyszłość planowanego obiektu była niepewna po pierwszym przetargu. Okazało się, że oferty, które wpłynęły od wykonawców są znacznie droższe, niż przewidywano. Władze województwa zabezpieczyły na ten cel prawie 15 milionów złotych, głównie z funduszy unijnych, a potrzeba było 9 milionów złotych więcej.

Ostatecznie zdecydowano o weryfikacji kosztów inwestycji i możliwości samorządu - informuje Marek Jońca, członek zarządu województwa.

- Zastanawiamy się, jak zmniejszyć wydatki, ale jednocześnie nie rezygnować z idei i głównych założeń Centrum Edukacji Przyrodniczej. Zależy nam na tym przedsięwzięciu, ponieważ pozwoli uczyć dzieci od najmłodszych lat, że dbałość o środowisko jest bardzo ważna - mówi przedstawiciel zarządu województwa.

W Centrum Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach ma powstać m.in. nidarium, czyli ogromne akwarium, pokazujące jak wygląda życie w rzece Nidzie. Przy ośrodku zaś ma być stworzone pokazowe gospodarstwo, gdzie dzieci będą mogły zobaczyć, jak hoduje się zwierzęta, na przykład czerwoną krowę, konika polskiego, czy owcę wrzosówkę. W założeniach jest też utworzenie bazy hotelowej, a na kilkunastu hektarach łąk - wybiegu, na którym można zobaczyć rodzime rasy zwierząt.

Na razie władze województwa starają się o zwiększenie finansowania z funduszy unijnych. W kolejnym przetargu mają zrezygnować z pewnych rozwiązań technologicznych i upiększeń, by realizacja inwestycji była tańsza. Drugi przetarg zostanie prawdopodobnie ogłoszony we wrześniu.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość

Indeks jakości powietrza

zmień ▾

Wybierz czujnik ×

cloud

 

PM10 - µg/m3

PM2.5 - µg/m3

Data pomiaru Źródło

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution