101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Michał Kotański nadal będzie kierował teatrem

Data publikacji: 24.07.2019 15:35 / Data aktualizacji: 24.07.2019 19:35
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Na zdjęciu Michał Kotański dyrektor Teatru imienia Stefana Żeromskiego

Na zdjęciu: Michał Kotański, dyrektor Teatru imienia Stefana Żeromskiego
Kielce. 02.01.2019 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Michał Kotański przez kolejne pięć lat będzie dyrektorem Teatru imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach. Uchwałę o jego ponownym powołaniu na stanowisko podjął w środę Zarząd Województwa Świętokrzyskiego.

31 sierpnia wygasa obecny kontrakt dyrektora teatru. Organ prowadzący tę instytucję, czyli urząd marszałkowski mógł ogłosić konkurs, ale postanowił skorzystać z innego rozwiązania. Ustawa o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej pozwala na powołanie tej samej osoby na stanowisko dyrektora na następny okres, bez ogłaszania konkursu, najpierw jednak trzeba zasięgnąć opinii Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stowarzyszeń i związków zawodowych.

Ogłaszając takie konsultacje w pierwszej połowie roku, marszałek województwa świętokrzyskiego, Andrzej Bętkowski mówił, że jest zadowolony z dotychczasowej pracy Michała Kotańskiego. Marszałek podkreślał też, że obecnie szef kieleckiej sceny dramatycznej realizuje duże projekty, związane z modernizacją jej siedziby przy ulicy Sienkiewicza, więc zmiana dyrektora teatru na obecnym etapie, nie byłaby dobrym rozwiązaniem.

Potwierdza to Magdalena Kusztal, dyrektor departamentu kultury i dziedzictwa narodowego urzędu marszałkowskiego.

- Jesteśmy w blokach startowych do remontu, więc jakakolwiek zmiana byłaby teraz niewskazana, a z drugiej strony, może ta forma teatru, jaką prezentuje dyrektor Michał Kotański nie wszystkim odpowiada, ale większość odbiera ją pozytywnie – dodaje.

Michał Kotański przyznał, że ta informacja ucieszyła go. Odczytuje ją jako wyraz zaufania.

- Jesteśmy na początku sporej inwestycji, więc ta decyzja Zarządu jest i wyrazem zaufania do mnie, ale też decyzją o tym, że będziemy kontynuowali i chcemy doprowadzić do końca remont teatru oraz że Zarząd akceptuje tę linię repertuarową, którą przez ostatnie kilka lat miał teatr – wyjaśnił.

Dyrektor dodał, że kolejna kadencja upłynie pod znakiem modernizacji budynku przy ulicy Sienkiewicza. - Kolejny rok to będzie zmontowanie finansowania remontu, następne trzy lata to najprawdopodobniej funkcjonowanie sceny w siedzibie zastępczej i próba funkcjonowania na takim poziomie artystycznym jak dotychczas, tyle, że w innym miejscu. Przypuszczam, że za pięć lat, jeśli wszystko pójdzie dobrze, będziemy się przenosili do nowego budynku – mówi.

Michał Kotański urodził się w 1976 roku. Jest absolwentem Wydziału Reżyserii Dramatu na PWST w Krakowie. Jako reżyser debiutował w Teatrze Starym sztuką „Polaroidy”. Reżyserował spektakle między innymi dla Teatru Powszechnego w Warszawie, Teatru Kruczkowskiego w Zielonej Górze i warszawskiego Teatru Studio. Dyrektorem Teatru imienia Stefana Żeromskiego jest od 2015 roku.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution