101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Święto runa leśnego. Wystąpiły lokalne zespoły, był konkurs kulinarny

Data publikacji: 28.07.2019 11:43 / Data aktualizacji: 29.07.2019 08:34
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Wiceminister sportu Anna Krupka na Jarmarku w Strzegomiu. Obok wójt Rytwian Grzegorz Forkasiewicz i zespół Sichowianie

Wiceminister sportu Anna Krupka na Jarmarku w Strzegomiu. Obok wójt Rytwian Grzegorz Forkasiewicz i zespół Sichowianie
Strzegom. 28.07.2019 / Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Karkówka z żurawiną przygotowana przez Koło Gospodyń Wiejskich w Rudzie okazała się najsmaczniejszą potrawą Jarmarku „Wszystkie skarby lasu”, który odbył się w Strzegomiu w gminie Rytwiany. Impreza promuje lokalne zasoby naturalne, bogactwo runa leśnego oraz potencjał mieszkańców.

Na stoiskach można było spróbować potraw i przekąsek przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich i lokalne stowarzyszenia. Był m.in. gulasz z dziczyzny, pierogi z kapustą grzybami, paszteciki, jagodzianki i pierogi z jagodami.

Zdaniem sołtysa wsi Podborek Edyty Wołowiec - takie wydarzenia są okazją do wymiany doświadczeń oraz integracji podczas przygotowywania potraw.

Podczas jarmarku Grzegorz Szymański z Małogoszcza prezentował autentyczną, dawną wiejską zagrodę, a zbój Madej opowiadał legendy świętokrzyskie. W kapsule 5 D można było oglądać filmy o województwie świętokrzyskim .

Wójt Rytwian Grzegorz Forkasiewicz powiedział, że bogata w lasy gmina wymaga szczególnej dbałości o to, by jak najdłużej zachowała swój ekologiczny charakter. Lasy są dla mieszkańców dodatkowym źródłem dochodów, do tego czyste powietrze i miejsca, w których inspiracji szukają artyści - stwierdził wójt.

Wiceminister sportu i turystyki Anna Krupka zwróciła uwagę na zespoły śpiewacze z gminy Rytwiany, które występowały na scenie podczas Jarmarku. Powiedziała, że folklor to bogactwo, które trzeba pielęgnować. To przyciąga turystów, których jest w Polsce coraz więcej. Dodała, że sama jest zwolenniczką promowania polskiego folkloru jako szczególnego elementu naszej kultury.

Głównym organizatorem imprezy było Gminne Centrum Kultury w Rytwianach, przy współpracy ze Stowarzyszeniem Inkubator Kultury i Urzędem Gminy. Impreza odbyła się w ramach projektu dofinansowanego przez Program Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution