101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Kazimierz Mądzik: na rynku brakuje fachowców

Data publikacji: 29.07.2019 08:32 / Data aktualizacji: 29.07.2019 09:53
Autor: Katarzyna Podraza / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Kazimierz Mądzik  świętokrzyski kurator oświaty

Kazimierz Mądzik - świętokrzyski kurator oświaty
Fot. Karol Żak / Radio Kielce

- Wzrasta zainteresowanie szkołami zawodowymi w regionie, ale statystyki nie są dla nas jeszcze zadowalające - przyznał na naszej antenie świętokrzyski kurator oświaty Kazimierz Mądzik. Jak podkreślił, zapotrzebowanie na fachowców ze średnim wykształceniem po szkole branżowej czy technikum jest bardzo duże, a chętnych wielu nie ma.

Pytany o przyczynę takiej sytuacji stwierdził, że młodzi ludzie nie mają wiedzy, jak naprawdę prezentuje się współczesny warsztat absolwenta placówki branżowej, m.in. jak wygląda warsztat samochodowy, czy praca w dużej firmie.

- Bo to jest zupełnie inny świat. To nie jest to, co pamiętają rodzice tych młodych ludzi, bo wiemy, że już teraz samochodu bez komputera naprawić się nie da, że to już nie jest tak, że mechanik siedzi w kanale mocno pobrudzony, nie ma odpowiednich narzędzi do naprawy. Tak samo jest w dużych zakładach pracy - zaznaczył kurator.

Gość Radia Kielce ma nadzieję, że po rekrutacji uzupełniającej zwiększy się liczba chętnych do kształcenia się w szkołach branżowych. Tu kurator przypomniał o zupełnie innym podejściu młodych ludzi do zdobycia fachu w ręku, w powiecie staszowskim.

- Tu ponad 70 proc. osób uczy się w szkołach zawodowych, więc jest możliwe duże zainteresowanie w tej dziedzinie, tylko na to potrzeba czasu i zmiany spojrzenia na to szkolnictwo, aby młodzi ludzie polubili ten sposób kształcenia. Pamiętajmy, że pójście do szkoły branżowej nie przekreśla zdobycia matury i pójścia na dowolne studia - dodał kurator.

Jeszcze do jutra można się rejestrować w elektronicznym systemie naboru przy rekrutacji uzupełniającej. 

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution