101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Nagrody Kultury czekają. Wnioski można składać do 1 września

Data publikacji: 06.08.2019 17:45
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
Komentarze
Świętokrzyskie Nagrody Kultury   wręczenie w Teatrze im. Stefana Żeromskiego podczas uroczystej inauguracji sezonu artystycznego 201718

Świętokrzyskie Nagrody Kultury - wręczenie w Teatrze im. Stefana Żeromskiego podczas uroczystej inauguracji sezonu artystycznego 2017/18
Kielce. 12.10.2017 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Do 1 września można składać wnioski o przyznanie Świętokrzyskiej Nagrody Kultury. Dokumenty przyjmuje Departament Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

Nagroda może być przyznana za konkretne osiągnięcia z ostatniego sezonu kulturalnego lub za całokształt działalności - wyjaśnia Małgorzata Rudnicka, kierownik oddziału kultury w departamencie.

- Celem tej nagrody jest uhonorowanie najwybitniejszych postaci i zjawisk, które mają miejsce w obszarze działalności kulturalnej w roku minionym lub też uhonorowanie osób za wieloletnią, dotychczasową działalność i docenienie ich wieloletniego dorobku kulturowego, artystycznego, wieloletniej spuścizny - podkreśla.

Nagroda finansowana jest przez samorząd województwa świętokrzyskiego. Jej wysokość co roku jest określana przez Zarząd. Najcenniejsza jest nagroda pierwszego stopnia za szczególne osiągnięcia o charakterze międzynarodowym, ogólnopolskim lub za całokształt osiągnięć. Jej wartość wynosi co najmniej 5 tysięcy złotych. Nagroda drugiego stopnia wynosi powyżej 3 tysięcy złotych i jest przyznawana za sukcesy mające istotne znaczenie dla rozwoju życia kulturalnego w województwie świętokrzyskim. Mogą też być wręczone nagrody honorowe w postaci statuetek.

Wnioski mogą zgłaszać instytucje kultury, szkoły i uczelnie, jednostki samorządu terytorialnego, związki lub stowarzyszenia zawodowe, twórcze i kulturalne oraz fundacje.

Dokumenty można składać do 1 września w Departamencie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. O tym, do kogo trafią nagrody zadecyduje specjalnie powołana komisja. Laureatów poznamy podczas dorocznej inauguracji roku kulturalnego i sezonu artystycznego w województwie świętokrzyskim. Uroczystość odbędzie się w październiku w Muzeum Narodowym w Kielcach.

Nagrody Kultury zostaną przyznane po raz 21. Wśród dotychczasowych laureatów znaleźli się między innymi aktorzy Teatru imienia Stefana Żeromskiego: Magda Grąziowska i Dawid Żłobiński, William de Mousson-Romański, prezes Stowarzyszenia Muzyka w Opactwie, Stowarzyszenie Artystyczne Ecce Homo i Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku.

 

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution