101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Trzy wystawy w Biurze Wystaw Artystycznych. Dziś wernisaż

Data publikacji: 09.08.2019 11:45
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
Komentarze

 
Kielce. 25.05.2019 / Fot. Dorota Klusek / Radio Kielce

Niezwykłe portrety, niecodzienne pejzaże i abstrakcyjne grafiki. Dziś w Biurze Wystaw Artystycznych w Kielcach odbędzie się wernisaż trzech wystaw, czworga artystów. Początek o godzinie 18.00.

Galeria Górna będzie należała do prac Beaty Cedrzyńskiej, absolwentki gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa i Grafiki. Obecnie pełni funkcję prodziekana na Wydziale Sztuki Nowych Mediów w polsko-japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Gdańsku. Tytuł tej wystawy brzmi: „Ciało i sacrum. Fragmentaryzacja”.

Jak wyjaśnia Stanisława Zacharko-Łagowska, dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach, tę część ekspozycji zdominują portrety.

- Artystka porusza się głównie w obszarze twarzy ludzkiej. Twarzy, która najwięcej mówi o człowieku, zarówno poszczególne rysy, jak i układ jej elementów. W to wgrywa różnego rodzaju emocje portretowanej osoby, ale też i swoje, ponieważ traktuje te twarze jako ramy kompozycji i tam wmalowywuje różnego rodzaju struktury, formy. Za każdym razem inne - dodaje.

W Galerii Dolnej będzie można zobaczyć obrazy Stanisława Stacha. Ten pochodzący z Olkusza artysta już kilka lat temu prezentował swoje prace w starej galerii w Kielcach, ale też w Galerii „Zielona” w Busku-Zdroju.

- Jest to artysta malujący, ale przede wszystkim jest grafikiem - zauważa Stanisława Zacharko-Łagowska.

- Wszystkie jego obrazy są bardzo graficzne. Rozbija przestrzeń, fantastyczne zwierzęta, ptaki, które z upodobaniem maluje, na drobne figury geometryczne i scala je z powrotem. Tak samo traktuje tło swoich obrazów. Dlatego każdy jego obraz jest rozwibrowany drobniutkimi trójkącikami, kwadracikami koloru, linami, które obwodzą zarówno te figury, jak i większe formy, które się w tych pracach znajdują. To wszystko jest bardzo pracochłonne, ale widać, że tworzone z radością. Pracowitość tego artysty jest naprawdę imponująca.

Dyrektor kieleckiego BWA dodaje, że artysta za każdym razem zaskakuje doborem tematów.

- U nas, chociaż wystawa jest monotematyczna, ponieważ głównie krajobraz jest jej tematem, to pojawi się kilka takich obrazów, w których widać różne zainteresowania twórcy - dodaje.

Zupełnie inny charakter będą miały prace, które będzie można zobaczyć w Galerii Małej. Tam swoje grafiki zaprezentują Magdalena Wanat i Janusz Drobisz.

Magdalena Wanat łączy wyzwania artystyczne z projektowaniem graficznym i pracą pedagogiczną w Zespole Szkół Plastycznych imienia Antoniego Krauzego w Zakopanem. W Kielcach pokaże kolorowe linoryty, geometryczne, oparte na bardzo spokojnych rytmach.
Z kolei Janusz Drobisz to fotografik mieszkający na Śląsku. W swoich pracach często porusza temat pamięci i relacji. Zaprezentuje cykl „z węgla”.

- Pan Janusz intryguje mnie swoją techniką. Jego prace są oparte na węglu. Pochodzi ze Śląska i ten tradycyjny materiał, związany ze Śląskiem, wykorzystuje do tworzenia swoich grafik. Wypracował bardzo oryginalną metodę. Mam nadzieję, że zdradzi naszej publiczności tajemnice swojego warsztatu - mówi dyrektor Stanisława Zacharko-Łagowska.

Wystawy będzie można oglądać do 30 sierpnia.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution