101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Miłośnicy zwierząt opanowali Park Etnograficzny

Data publikacji: 11.08.2019 08:17 / Data aktualizacji: 11.08.2019 14:34
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Tokarnia. Niedziela ze świętym Franciszkiem

Tokarnia. Niedziela ze świętym Franciszkiem
11.08.2019 / Fot. Iwona Murawska / Radio Kielce

Alpaki, żółwie, jaszczurki, węże, pająki, skorpiony oraz żaby i nie tylko można oglądać dziś w Parku Etnograficznym w Tokarni. Na „Niedzielę ze św. Franciszkiem” do skansenu przyjechało wielu miłośników zwierząt domowych, ale też i tych egzotycznych.

- To cykliczna impreza dedykowana nie tylko właścicielom czworonogów, ale także miłośnikom zwierząt - przypomniał Jarosław Karyś, zastępca dyrektora Muzeum Wsi Kieleckiej.

- Święty Franciszek został oficjalnie przez Jana Pawła II w 1979 roku wskazany jako patron wszystkich zwierząt. Zawsze się nimi opiekował i bardzo je kochał. Stąd nasz pomysł, by ta niedziela poświęcona była i tym wartościom, które on przedstawiał i zwierzętom - dodał Jarosław Karyś.

Do Tokarni ze swoimi pupilami przyjechał m.in. Grzegorz Brzozowski z okolic Marzysza, który od 4 lat hoduje rasowe króliki. Obecnie opiekuje się 40 sztukami.

- Posiadam kilka ras: wiedeński szary, kalifornijski czarny, reks pomarańczowy oraz wielki jasno-srebrzysty. Dzisiejsza hodowla znacznie różni się od tej sprzed kilkunastu, czy kilkudziesięciu lat. Dzisiaj królik musi dostać swoją dawkę jedzenia, klatka musi być systematycznie dezynfekowana i należy także dbać o higienę samego już królika. Kosztuje to dużo czasu i pracy, ale myślę, że warto - dodał Grzegorz Brzozowski.

„Niedziela ze św. Franciszkiem” przyciągnęła dziś do Tokarni wielu miłośników zwierząt. Wśród nich był m.in. 5-letni Michał z mamą Małgorzatą, którzy przyjechali z Krakowa.

- Widziałem już wiatraki, konie, źrebaka oraz kury, koguty, kozy i indyki - wyliczał dumnie. Z kolei jego mama przyznała, że na co dzień jej syn nie ma styczności z takimi zwierzętami, dlatego przyjechali dziś do Tokarni na piknik.

- Ja tu już byłam dwa razy, bardzo fajne miejsce i chciałam, żeby mój syn także zobaczył, jak wyglądała dawna wieś - dodała pani Małgorzata.

Podczas spotkania prezentowane są także zwierzęta hodowane w Muzeum Wsi Kieleckiej, tj. krowy, konie, owce, kozy oraz drób. „Niedzielę ze św. Franciszkiem” uświetniają występy zespołu „Bolechowiczanie” oraz Koła Gospodyń Wiejskich „Korytniczanki”.

„Niedziela ze św. Franciszkiem” w Parku Etnograficznym w Tokarni potrwa do 17.00.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution