101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Jan Józef Kasprzyk: Kielce jak „pierwszy uśmiech ukochanej dziewczyny”

Data publikacji: 12.08.2019 08:45
Autor: Robert Szumielewicz / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Jan Józef Kasprzyk  szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych

Jan Józef Kasprzyk - szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych
Kielce. 12.08.2019 / Fot. Kamil Król / Radio Kielce

54. Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej dotrze dziś do Kielc. 6 sierpnia 1914 roku z krakowskich Oleandrów rozpoczął się marsz ku wolności. I Kompania Kadrowa była pierwszym od czasów Powstania Styczniowego regularnym oddziałem Wojska Polskiego.

Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, powiedział na antenie Radia Kielce, że wejście do Kielc jest zwieńczeniem tygodniowej wędrówki szlakiem tych, którzy 105 lat temu poszli bić się o wolną Polskę.

- To taki żywy pomnik stawiany co roku tym, którzy mieli wiarę w Polskę, wtedy kiedy ta wiara nie była taka powszechna - zaznaczył. 

Jan Józef Kasprzyk podkreślił, że Kielce stały się wtedy pierwszą stolicą odradzającej się Polski.

- Tu w Kielcach zaczęła się wolność. Tu zaczął się ten wielki marsz, który zakończył się cudem odzyskania niepodległości w 1918 roku. Tutaj tworzyły się zręby tego, co później przekształciło się w Legiony Polskie, które były kadrą odradzającego się Wojska Polskiego. To stąd tak ogromny sentyment Józefa Piłsudskiego do Kielc. To stąd słowa, że Kielce były jak „pierwszy uśmiech ukochanej dziewczyny” - powiedział Jan Józef Kasprzyk.

Główne uroczystości rozpoczną się o godzinie 14 przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na Placu Wolności. Wcześniej, o godzinie 12.45, uczestnicy złożą meldunek prezydentowi miasta przed historyczną figurą Najświętszej Maryi Panny.

O godzinie 15.00 z Placu Wolności wyruszy defilada i przejdzie ulicami Mickiewicza, Wesołą, Czerwonego Krzyża, Jana Pawła II, Placem Najświętszej Marii Panny na plac przed Pałacem Biskupów Krakowskich, gdzie oficjalnie zakończy się tegoroczny Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej.

Transmisja uroczystości na antenie Radia Kielce. Z  Placu Wolności nadamy także  dzisiejszy Raport Dnia.

POSŁUCHAJ ROZMOWY DNIA:

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution