101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Ogrom strat po gradobiciu w Szydłowie

Data publikacji: 12.08.2019 11:42
Autor: Robert Szumielewicz , Mateusz Kaczmarczyk / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Zniszczenia w gospodarstwach sadowniczych

Zniszczenia w gospodarstwach sadowniczych
Szydłów. 13.08.2019 / Fot. Robert Szumielewicz / Radio Kielce

Gminna komisja rozpoczęła ocenę skutków ubiegłotygodniowego gradobicia w sadach, w okolicy Szydłowa. Od rana w urzędzie panuje również duży ruch, spowodowany składaniem wniosków o pomoc przez poszkodowanych plantatorów. Są one podstawą do oszacowania strat przez komisję, a później przyznania rządowej pomocy.

Jak mówią sadownicy, druk nie jest trudny do wypełnienia, a w razie wątpliwości można liczyć na pomoc urzędniczek. 

Andrzej Tuz, burmistrz Szydłowa informuje, że dotychczas sadownicy złożyli ponad 70 wniosków, ale ta liczba na pewno znacznie się zwiększy. Jak mówi, nie wiadomo jak długo potrwają prace komisji.

– Do 20 sierpnia jest czas na składanie wniosków. Wszystkie, które wpływają na bieżąco są przekazywane komisji, aby jak najszybciej oszacować straty i wystąpić do wojewody o rządową pomoc, żeby to wsparcie było jak najszybsze - zaznaczył Andrzej Tuz.

Burmistrz przypomniał, że to już trzecie gradobicie, które w tym roku nawiedziło Szydłów. Po dwóch ostatnich, złożono 440 wniosków o pomoc rządową. Po ostatniej nawałnicy najbardziej ucierpiało centrum Szydłowa i sąsiednie sołectwa, gdzie straty sięgają 100 proc.  

Jednym z poszkodowanych sadowników jest Zbigniew Głogowski, któremu grad zniszczył miejscami całe uprawy. Istnieje zagrożenie, że przez dwa lata może nie być owoców. 

– Nie zbierze się nic. Nawet te owoce, które nie zostały zniszczone gniją od tych, które zostały uderzone przez grad. Ucierpiały także drzewa. Wierzchołki pozbawione są liści, obita jest kora. Nie wiadomo jak drzewa będą się odbudowywały. Prawdopodobnie w kolejnych latach będą straty, spowodowane brakiem owoców – podkreślił Zbigniew Głogowski.    

Na terenie gminy Szydłów jest 1700 hektarów sadów, z czego 80 proc. stanowią uprawy śliwek. Pozostałe to m. in. jabłka, brzoskwinie, morele i uprawy borówki amerykańskiej. 

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution