101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Botoks służy nie tylko do wygładzania zmarszczek

Data publikacji: 12.08.2019 14:07
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Komentarze
Na zdjęciu dr Natalia Gołębiowska  lekarz medycyny estetycznej

Na zdjęciu: dr Natalia Gołębiowska - lekarz medycyny estetycznej
Kielce. 12.08.2019 / Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

Coraz chętniej, nie tylko panie, ale także i panowie poddają się różnym zabiegom upiększającym. Służy do tego m.in. toksyna botulinowa (jad kiełbasiany), popularnie nazywany botoksem.

Czy każdy może skorzystać z tego rodzaju zabiegów, czy są one bolesne i czy od razu widać ich efekt? Między innymi na te pytania odpowiadała w „Stacji wakacje!” dr Natalia Gołębiowska, lekarz medycyny estetycznej.

 - Czym jest botoks?

To naturalnie występująca toksyna. To substancja, która blokuje przewodzenie w płytce nerwowo-mięśniowej. Powoduje to, że kiedy zostaje wysłany sygnał do mięśnia, by on się skurczył, ten sygnał nie przechodzi do tego mięśnia. To oznacza, że mięsień nie wykonuje swojej pracy. Jeżeli z toksyną botulinową dojdzie do kontaktu w stanie naturalnym, wówczas jest to zagrożenie dla życia. Natomiast w medycynie estetycznej, to substancja używana w bardzo niewielkiej ilości i jest ona podawana konkretnie do danego mięśnia. Dzięki temu uzyskujemy relaksację mięśnia.    

 - Jakie najczęściej zabiegi wykonywane są z użyciem botoksu?

Botoks najczęściej stosuje się do wygładzania zmarszczek na czole (czyli tzw. lwiej zmarszczki, która powstaje między brwiami), zmarszczek poprzecznych czoła, także w okolicach oczu (tzw. kurzych łapek). Botoks jest teraz także popularnie stosowany w mięśnie żwacze, czyli mięśnie, które odpowiadają za zaciskanie zębów. Mniej popularnym zastosowaniem toksyny botulinowej jest jej użycie w przypadku migren przewlekłych, ale także np. w nadpotliwości dłoni, stóp, czy pach.

Posłuchaj audycji

Część pierwsza:

Część druga:

Podobne wiadomości
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution