101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Świętokrzyskie Centrum Onkologii przestrzega i uczy

Data publikacji: 13.08.2019 08:54
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Komentarze
Świętokrzyskie Centrum Onkologii

Świętokrzyskie Centrum Onkologii
Kielce. 01.02.2019 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Świętokrzyskie Centrum Onkologii zachęcało pacjentów chorych onkologicznie do szczepienia przeciw bakteriom wywołującym zapalenie płuc. Preparaty podawane są chorym przed rozpoczęciem terapii i chronią ich przed infekcjami.

Szczepienie jest bardzo istotne, ponieważ pacjenci onkologiczni, z powodu swojej choroby mają znacznie obniżoną odporność, a w związku z tym są narażeni na różnorodne infekcje. Te z kolei sprawiają, że pacjent musi mieć wstrzymaną terapię - wyjaśnia Edyta Dziwisz, pielęgniarka z Kliniki Onkologii Klinicznej w ŚCO.

- Program jest przeznaczony dla osób, które ukończyły 18 rok życia i mają rozpoznaną chorobę nowotworową, np.: rak płuca, rak sutka, rak trzonu macicy, rak szyjki macicy, rak jelita grubego, rak odbytnicy, rak pęcherza moczowego oraz przewlekłą białaczkę limfatyczną. Osoby te mogą skorzystać z bezpłatnego szczepienia pod warunkiem, że nie były dotychczas szczepione przeciw pneumokokom i nie rozpoczęły jeszcze leczenia onkologicznego – dodaje Edyta Dziwisz.

Podczas akcji można było również uzyskać poradę dotyczącą zdrowego odżywiania się, czy dowiedzieć się jak skutecznie rzucić palenie papierosów. Osoby, które przyszły do Świętokrzyskiego Centrum Onkologii chwaliły pomysł zorganizowania akcji. Jak mówili, podczas takich akcji można w szybki sposób sprawdzić poziom cukru we krwi, ciśnienie, czy zawartość tlenku w wydychanym powietrzu i upewnić się, że jest się zdrowym.  

W akcję oprócz specjalistów ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii włączyła się również Wojewódzka Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna, Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Kielcach oraz jedno z kieleckich centrów dietetycznych.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość

Indeks jakości powietrza

zmień ▾

Wybierz czujnik ×

cloud

 

PM10 - µg/m3

PM2.5 - µg/m3

Data pomiaru Źródło

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution