101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Samorządy chcą przywracać linie autobusowe

Data publikacji: 13.08.2019 14:13
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze

 
Kielce. 12.04.2018 / Fot. Wiktor Dziarmaga / Radio Kielce

24 gminy i powiaty w Świętokrzyskiem ubiegają się o rządowe dofinansowanie do utworzenia prawie 80 połączeń autobusowych. Minął termin składania przez samorządowców wniosków w sprawie współfinansowania nierentownych połączeń.

Wnioski spłynęły z całego województwa - informuje wojewoda Agata Wojtyszek.

- Łącznie do urzędu wpłynęły wnioski o utworzenie 78 połączeń autobusowych. Najwięcej linii, bo aż 7, chce utworzyć gmina Staszów. Cieszę się, bo zainteresował się także powiat kielecki, który stara się o fundusze na działalność 5 linii. To prawie pół miliona złotych dotacji. Zakładam, że wnioski przejdą pozytywną weryfikację  podkreśla wojewoda.

Agata Wojtyszek zaznacza, że samorządy żywo interesowały się nowym funduszem stworzonym przez rząd i kierowały mnóstwo pytań do urzędników. Poza gminą Staszów, która chce utworzyć 7 linii użyteczności publicznej, wieloma połączeniami są zainteresowane powiat opatowski (6 linii), gmina Raków (6 linii) oraz powiat kielecki (5 linii) i Morawica (5 linii).

Powiat kielecki chce stworzyć dwie zupełnie nowe linie, a trzem dotychczas istniejącym wydłużyć trasy - zapowiada Tomasz Pleban, wicestarosta kielecki.

- Chcielibyśmy utworzyć połączenia: Strawczyn-Łopuszno przez Korczyn, Kielce-Rudki przez Bieliny i Nową Słupię oraz Starą Słupię, a także Kielce-Sędziejowice przez Morawicę i Chmielnik. Zupełnie nowe trasy prowadziłyby z kolei od Kielc przez Górno, Łagów, Raków, Daleszyce i z powrotem do Kielc. To byłoby takie ciekawe rozwiązanie wahadłowe, autobus jeździłby w obie strony - mówi Tomasz Pleban.

Poseł Bogdan Latosiński z PiS, od lat zabiegający o przywracanie połączeń autobusowych w regionie mówi, że obecne zainteresowanie samorządów to dobry prognostyk.

- Widać, że samorządy w ostatniej chwili stanęły na wysokości zadania, a liczba złożonych wniosków świadczy o skali wykluczenia komunikacyjnego w regionie. Widać, że potrzeby są ogromne. Teraz trzeba będzie nałożyć te linie na mapy i sprawdzić, czy zaspakajają całkowicie potrzeby mieszkańców  podkreśla Bogdan Latosiński.

Poseł liczy na to, że 1 stycznia 2020 roku potrzeby w województwie będą już doskonale rozpoznane i uda się zlikwidować wszystkie białe plamy na terenie regionu.

Zatwierdzone przez wojewodę linie będą dofinansowane z rządowych pieniędzy od września do końca roku. Decyzje o tym, które z nich otrzymają dotację, zapadną 20 sierpnia.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution