101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Coraz więcej chętnych po EKUZ

Data publikacji: 13.08.2019 15:01
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Komentarze
Karta EKUZ

Karta EKUZ
Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

Duże kolejki tworzą się codziennie, zwłaszcza rano, przed punktem świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, w którym wydawane są Europejskie Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Jak informuje Beata Szczepanek, rzecznik instytucji, codziennie pracownicy świętokrzyskiego funduszu wydają około 600 takich dokumentów, a wiele osób nie wiedząc, że punkt czynny jest od 8.30, przychodzi kilkadziesiąt minut wcześniej i czeka na jego otwarcie.

- Zawsze w okresie wakacyjnym są kolejki po kartę EKUZ. Zaczynają się one już w maju i kończą pod koniec sierpnia. Największe rzeczywiście tworzą się w godzinach porannych. Być może pacjenci uważają, że wówczas najszybciej taką kartę otrzymają. Nasz punkt jest otwierany od 8.30, bo od tej godziny czynny jest niezależny od naszego oddziału system do wydawania tych kart - mówi rzecznik NFZ.

Jak dodaje Beata Szczepanek, do punktu, gdzie wyrabiane są te dokumenty zgłaszają się osoby, które kartę otrzymały np. pół roku temu, podczas gdy ten dokument ważny jest przez trzy lata.

- Myślę, że w przyszłym roku kolejki będą już krótsze, ponieważ od tego roku EKUZ jest ważna przez trzy lata. Stąd klienci, którzy nas odwiedzają w tym roku nie będą musieli karty wyrabiać przez kolejne 36 miesięcy. Są osoby, którzy traktują EKUZ jak kartę jednorazową i po powrocie z wyjazdu wakacyjnego wyrzucają ją - dodaje Beata Szczepanek.

Punkt, w którym wydawane są karty EKUZ mieści się przy rondzie Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Czynny jest w poniedziałki od 8.30 do 17.00, a w pozostałe dni powszednie od 8.30 do 16.00.

Karta EKUZ jest pomocna w przypadku nagłego zachorowania podczas wypoczynku w krajach Unii Europejskiej. Dzięki temu dokumentowi jej w właściciel traktowany jest tak, jak obywatel kraju, w którym przebywa. To oznacza, że nie płaci całej kwoty za leczenie, a jedynie jej część.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution