101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Bezpieczne Świętokrzyskie?

Data publikacji: 13.08.2019 21:30
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Na zdjęciu od lewej insp. Artur Bielecki  Pierwszy Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach Tomasz Pleban  wicestarosta kielecki Agata Wojtyszek  wojewoda świętokrzyski Mirosław Gębski  starosta kielecki Maria Klusek  skarbnik powiatu kieleckiego i bryg. Krzysztof Ciosek  Świętokrzyski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej

Na zdjęciu (od lewej): insp. Artur Bielecki - Pierwszy Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach, Tomasz Pleban - wicestarosta kielecki, Agata Wojtyszek - wojewoda świętokrzyski, Mirosław Gębski - starosta kielecki, Maria Klusek - skarbnik powiatu kieleckiego i bryg. Krzysztof Ciosek - Świętokrzyski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej
Kielce. 13.08.2019 / Fot. Daria Pycia / Radio Kielce

W województwie świętokrzyskim coraz mniej zagrożeń. Dziś wojewoda Agata Wojtyszek podpisała umowę na realizację 6 kolejnych projektów w ramach rządowego programu „Razem Bezpieczniej”. Skorzystają z niego między innymi rowerzyści, seniorzy, a także uczestnicy ruchu drogowego.

Przez pierwsze 8 lat wdrażania programu zrealizowano w regionie 26 projektów, natomiast w kolejnych trzech latach: od 2016 do 2018 roku - 24 projekty- informuje Agata Wojtyszek.

- Widzimy, że samorządy i stowarzyszenia są coraz bardziej zainteresowanie tym programem. Dzięki niemu udało się wybudować miasteczka ruchu drogowego, zorganizować różne turnieje i spotkania dotyczące bezpieczeństwa na terenie całego województwa - mówi wojewoda.

W tym roku dotacje otrzymał powiat kielecki na poprawę bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów. Kierowcy jednośladów będą mogli na przykład przygotować się do egzaminu na kartę rowerową czy nauczyć się przepisów ruchu drogowego z wykorzystaniem mobilnego miasteczka - mówi Tomasz Pleban, wicestarosta kielecki.

- Ten program ma aspekt edukacyjny, będziemy go realizować z policją i strażą pożarną. Głównie skorzystają z niego dzieci i młodzież. Ścieżek rowerowych w naszym powiecie ciągle przybywa, we wrześniu na przykład zostanie otwarty 22-kilometrowy odcinek przy obwodnicy Daleszyc, więc musimy zadbać o bezpieczeństwo wybierających taką formę transportu i aktywności fizycznej - mówi wicestarosta.

Dotacje otrzymali także: gmina Mirzec - na poprawę bezpieczeństwa pieszych w sołectwie Trębowiec, Zakład Doskonalenia Zawodowego na działania edukacyjne przeciwko uzależnianiu się młodzieży od narkotyków i dopalaczy, Stowarzyszenie Wojewódzkie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Kielcach na warsztaty z ratownictwa wodnego i Stowarzyszenie Aktywności Zawodowej Passa na „Akademię Bezpieczeństwa 3”, czyli działania edukacyjne między innymi z zakresu samoobrony kobiet i walki ze stereotypami.

Jak powiedział Artur Bielecki, zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Kielcach, projekty znacząco wpływają na poprawę bezpieczeństwa w regionie. Jako przykład podał realizowany już projekt, który przeciwdziałał wykorzystaniu seniorów przez przestępców tak zwaną metodą "na wnuczka". Przez pierwsze półrocze w 2018 roku przestępcy próbowali oszukać 85 osób, z czego 25 pomyślnie. W analogicznym czasie w tym roku prób było 15, a udanych tylko 5.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution