101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

KOWR bliżej opatowskich rolników

Data publikacji: 14.08.2019 12:18
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Na zdjęciu od lewej Katarzyna Słonina  specjalista ds. obsługi wniosków w KOWR w Opatowie Jacek Toś  szef KOWR w Kielcach Marek Kwitek  poseł PiS Jan Gałęzia  starszy specjalista ds. gospodarowania zasobem KOWR w Opatowie i Tomasz Wlazło  główny specjalista sekcji zamiejscowej KOWR w Opatowie

Na zdjęciu (od lewej): Katarzyna Słonina - specjalista ds. obsługi wniosków w KOWR w Opatowie, Jacek Toś - szef KOWR w Kielcach, Marek Kwitek - poseł PiS, Jan Gałęzia - starszy specjalista ds. gospodarowania zasobem KOWR w Opatowie i Tomasz Wlazło - główny specjalista sekcji zamiejscowej KOWR w Opatowie
Opatów. 14.08.2019 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Rolnicy, ale również przedstawiciele samorządów będą mogli załatwić więcej spraw w zamiejscowej placówce Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Opatowie. Instytucja zatrudnia tam kolejną osobę, która zajmować się będzie wnioskami interesantów z czterech powiatów: opatowskiego, ostrowieckiego, sandomierskiego i staszowskiego.

Jak informuje Jacek Toś, szef KOWR w Kielcach, dzięki temu mieszkańcy i instytucje zainteresowane kupnem lub wydzierżawieniem działki, nie będą musiały udawać się do Kielc. Skróci się droga i czas załatwiania spraw w ośrodku.

- W tych czterech powiatach mamy 2 tysiące hektarów gruntów rolnych Skarbu Państwa, podzielonych na prawie 6 tysięcy działek. Nie są one duże, ale rolnicy są nimi zainteresowani - mówi Jacek Toś.

Dodaje, że z możliwości wykupu gruntów mogą korzystać samorządowcy, a także przedsiębiorcy i osoby prywatne.

Tomasz Wlazło z sekcji zamiejscowej KOWR w Opatowie zwraca uwagę, że poszerzą się kompetencje placówki.

- Do tej pory świadczyliśmy usługi np. w związku z nabyciem gruntów przez rolników, ale polegało to na doradztwie i pomocy w wypełnianiu wniosków, które później i tak musiały pojechać do Kielc - mówi Tomasz Wlazło.

Jak mówi, cieszy się, że w Opatowie będzie możliwość szerszego działania instytucji.

Poseł Marek Kwitek z PiS, członek sejmowej komisji ds. rolnictwa podkreśla, że już stworzenie KOWR, który powstał z połączenia Agencji Nieruchomości Rolnych oraz Agencji Rynku Rolnego - było krokiem, ułatwiającym rolnikom rozwiązywanie ich problemów. Parlamentarzysta przypomina, że główna siedziba agencji nieruchomości znajdowała się w Rzeszowie i tylko tam można było załatwić najważniejsze sprawy, a teraz te zadania przejęły lokalne placówki KOWR.

Poseł Marek Kwitek podkreśla, że Prawu i Sprawiedliwości zależy na tym, aby instytucje przybliżać ludziom. W związku z tym, z niepokojem patrzy na zamierzenia Platformy Obywatelskiej, która w razie dojścia do władzy zapowiada likwidację KOWR. Poseł Marek Kwitek jest zdania, że to fatalny pomysł. W jego opinii należy wręcz pomyśleć o rozszerzeniu KOWR i włączeniu do instytucji ośrodków doradztwa rolniczego.

Podobne wiadomości
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution