101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Niepełnosprawni za kierownicą autobusów MPK

Data publikacji: 14.08.2019 13:22
Autor: Mateusz Kaczmarczyk / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze

 
Kielce. 12.04.2018 / Fot. Wiktor Dziarmaga / Radio Kielce

To jedyny taki projekt w kraju - osoby niepełnosprawne będą mogły prowadzić miejskie autobusy w Kielcach. Wśród aktualnie szkolonych przez MPK kierowców jest 8 kandydatów niepełnosprawnych ruchowo.

Elżbieta Śreniawska, prezes MPK w Kielcach zapewnia, że mimo ograniczonych zdolności ruchowych, kandydaci na kierowców muszą spełnić wszystkie wymogi zdrowotne pozwalające im na przewożenie pasażerów. Wykluczone są m. in. osoby z padaczką lub innymi schorzeniami neurologicznymi. O tym, kto nadaje się do zawodu kierowcy komunikacji miejskiej decyduje lekarz medycyny pracy.

Prezes MPK podkreśla, że dopuszczenie za kółko autobusów osób niepełnosprawnych jest dowodem na rozwój spółki. Jej zdaniem, w dobie samochodów, które jeżdżą niemal bez udziału kierowcy, nie ma przeszkód, żeby kierowcami komunikacji miejskiej mogły zostawać nie tylko osoby w pełni sprawne fizycznie.

- Żyjemy w czasach autonomicznych pojazdów. Nie widzę więc problemu, aby to autobusy były dostosowywane do ludzi, a nie ludzie do autobusów – mówi.

W kursie bierze udział m. in. pan Mariusz, który obecnie pracuje jako dyspozytor w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacji. Jak mówi, projekt jest dla niego ogromną szansą na rozwój zawodowy i poszerzenie umiejętności. Wiąże z nim duże nadzieje na przyszłość.

- Gdy dowiedziałem się o tym, że osoby takie jak ja, czyli niepełnosprawne, będą mogły prowadzić autobusy, od razu się tym zainteresowałem. Teraz jestem w trakcie kursu praktycznego. Liczę na to, że zaliczę egzamin i już niedługo będę mógł zasiąść za kółkiem autobusu miejskiego – mówi.

Na razie, MPK zmodyfikowało pod potrzeby niepełnosprawnych jeden autobus, służący do szkolenia kandydatów. Pojazd, oprócz osobnego siedzenia dla instruktora, ma również dodatkowe pedały i przyciski. Proces przystosowania autobusu trwał 2 miesiące, ale dzięki temu, mogą go prowadzić, zarówno osoby o ograniczonej zdolności ruchowej, jak i w pełni sprawne.

Pierwsi niepełnosprawni kierowcy mają wyjechać na kieleckie ulice po uzyskaniu stosownych uprawnień, czyli jeszcze w tym roku. MPK planuje już drugi nabór.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution