101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Kielce staną się kosmiczną stolicą Polski

Data publikacji: 14.08.2019 14:27
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Podpisanie umowy na współorganizację V edycji Europejskich Zawodów Łazików Marsjańskich. Na zdjęciu od lewej Krzysztof Lipiec  poseł PiS Łukasz Wilczyński   prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej Marcin Perz  prezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej  Starachowice Andrzej Bętkowski  marszałek województwa świętokrzyskiego  Renata Janik  wicemarszałek województwa świętokrzyskiego

Podpisanie umowy na współorganizację V edycji Europejskich Zawodów Łazików Marsjańskich. Na zdjęciu od lewej: Krzysztof Lipiec - poseł PiS, Łukasz Wilczyński - prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej, Marcin Perz – prezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice, Andrzej Bętkowski - marszałek województwa świętokrzyskiego, Renata Janik - wicemarszałek województwa świętokrzyskiego
Kielce. 14.08.2019 / Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

W połowie września na gruntach Politechniki Świętokrzyskiej odbędą się Międzynarodowe Zawody Robotów Marsjańskich European Rover Challenge.

Region odwiedzi m.in: wiceszef NASA, odbędzie się także konferencja, która może otworzyć firmom z regionu drzwi do zaistnienia w branży kosmicznej.

Marszałek województwa Andrzej Bętkowski podkreśla, że to niezwykle ważne przedsięwzięcie dla rozwoju województwa świętokrzyskiego.

- Kontynuujemy dobrą passę dla naszego regionu, organizując to wydarzenie. W zawodach weźmie udział 40 drużyn z 15 krajów. Będą to między innymi reprezentanci Kanady, Niemiec, Australii i Indii - przybliża marszałek.

Po raz pierwszy w historii zawodów odbędzie się dwudniowa konferencja naukowo-biznesowa. Pierwszy dzień będzie poświęcony przedsiębiorczości - zapowiada Łukasz Wilczyński, prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej.

- Będziemy rozmawiać o tym, jak firmy z regionu mogłyby zaistnieć, pracując w sektorze kosmicznym lub dla niego. Podyskutujemy ze wszystkimi zainteresowanymi, którzy chcieliby w tym obszarze zrobić biznes - podkreśla prezes.

Będzie mowa między innymi o wykorzystaniu technologii kosmicznych w sektorze medycznym, a także IT. Przedstawiciele firm, które już wdrożyły takie rozwiązania, opowiedzą o nich podczas konferencji. Drugi dzień spotkania skoncentrowany zostanie wokół robotyki kosmicznej i zagadnień z nią związanych. Konferencja przyciągnie do Kielc znakomitych naukowców, w tym Steve’a Jurczyka, wiceszefa NASA.

Poseł Krzysztof Lipiec z Prawa i Sprawiedliwości zwraca uwagę, że organizacja zawodów w Kielcach wpisuje się w polską strategię kosmiczną i spowoduje, że oczy całego świata będą zwrócone na stolicę województwa świętokrzyskiego.

- Liczę na to, że to ważne przedsięwzięcie będzie nie tylko promocją województwa, lecz także pozostanie po nim w regionie trwały ślad na styku nauki i biznesu - zaznacza poseł Lipiec.

Senator Krzysztof Słoń z PiS zwraca uwagę na to, że władze województwa dbają o rozwój młodych ludzi z regionu, a to, co wydarzy się we wrześniu w Kielcach jest trudne do przecenienia.

- Dzieją się na naszych oczach rzeczy bardzo istotne. To jest z całą pewnością początek wprowadzenia naszego regionu do pierwszej ligi światowej, jeśli chodzi o technologie kosmiczne i wpływ Polaków na ich rozwój - mówi senator.

Na potrzeby zawodów, na kampusie Politechniki Świętokrzyskiej zostanie uformowane pole marsjańskie, które kształtem, kolorem i składem geologicznym imitować będzie powierzchnię Czerwonej Planety. Tor stanie się areną do rywalizacji łazików w czterech kategoriach terenowych.

Wydarzenie jest imprezą otwartą, z wstępem wolnym dla wszystkich widzów. W Strefie Pokazów Naukowo-Technologicznych na pasjonatów kosmosu, robotyki i nauki w każdym wieku czekać będą między innymi pokazy eksperymentów, warsztaty budowy robotów i przejazdy bolidów.

Zawody odbędą się w dniach od 13 do 15 września. Władze województwa wesprą organizację przedsięwzięcia kwotą 100 tysięcy złotych.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość

Indeks jakości powietrza

zmień ▾

Wybierz czujnik ×

cloud

 

PM10 - µg/m3

PM2.5 - µg/m3

Data pomiaru Źródło

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution