101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Wołosatki znów wyruszą w podróż do Brazylii

Data publikacji: 15.08.2019 09:34
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Wołosatki

Wołosatki
Fot. Ryszard Pomorski /

Zespół Wołosatki już za kilka dni, 22 sierpnia wyruszy do Brazylii. Będzie to już druga wizyta grupy w tym kraju. Młodzi artyści wystąpią dla mieszkających tam rodaków.

11-osobowy zespół zagra dziewięć koncertów między Kurytybą, a Foz nad wodospadami Iquazu. Na 150-lecie polskiej emigracji wystąpi dla Polonii brazylijskiej.

Jak mówi szef artystyczny Wołosatek, Ryszard Pomorski, to będzie ważne spotkanie, zwłaszcza dla Polonii, której brakuje kontaktu z rodakami.

- Dla nich przyjazd grupy z Polski to ważna rzecz. Witają nas chlebem i solą, co dla nas jest bardzo miłe - wyjaśnia. - Mam nadzieję, że nasz tegoroczny pobyt coś wniesie dla tej Polonii, bo oni są spragnieni kontaktu z Polską. Nie mają polskiej telewizji, przez wiele lat nie mogli się uczyć języka polskiego, bo kiedyś Brazylia broniąca się przed wpływem różnych mniejszości pozamykała różne szkoły, w tym także polskie. Dlatego jest tym bardziej cenne, że mimo tych ograniczeń język polski przetrwał. Co ciekawe jest to jednak język polski sprzed stu lat, taki, jakim mówili ich dziadkowie i pradziadkowie - zauważa.

Przetrwały też polskie nazwiska.

- Dla nas to jest miłe i niespotykane, że idąc ulicami wielu miasteczek na tablicach różnych punktów usługowych widzimy polskie nazwiska. Pamiętam też w jednej miejscowości market nazwany po prostu „sklep” - śmieje się szef artystyczny zespołu.

Wołosaki nad wodospadem IquazuFot. Facebook / Wołosaki

Pierwszy raz Wołosatki gościły w Brazylii cztery lata temu. Ryszard Pomorski wspomina, że wtedy też grupa dała kilka koncertów.

- Wtedy zespół dał się poznać z dobrej strony. Oprócz piosenek wołosatkowych, śpiewaliśmy także polskie pieśni ludowe w polskich aranżacjach i to doświadczenie wykorzystamy. Dodatkowo przygotowaliśmy blok piosenek po portugalsku oraz sięgnęliśmy po piosenkę „Bando, bando, wspomnienia nadszedł czas…”. U nas należy ona do nurtu piosenek biesiadnych. 20-30 lat temu była bardzo popularna, ale oryginalnie jest to południowoamerykańska kompozycja, do której ktoś dopisał polskie słowa. My ją zaśpiewamy po polsku, ale myślę, że publiczność dołączy do nas po portugalsku - mówi Ryszard Pomorski.

Powrót grupy jest zaplanowany na 4 września.

Zespół Wołosatki w tym roku świętuje 45-lecie swojego istnienia. Gala jubileuszowa odbędzie się 16 listopada w Kieleckim Centrum Kultury. O tym, że grupa cały czas jest w znakomitej kondycji świadczy chociażby jej najnowsza płyta, zatytułowana „Gdzieś między…”, która miała swoją premierę na początku sierpnia.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution