101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Bajkowe lato z Radiem Kielce. Rzeszów

Data publikacji: 16.08.2019 08:40
Autor: Iwona Murawska , Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Rzeszów. Bajkowe lato z Radiem Kielce. Wizyta w Muzeum Dobranocek

Rzeszów. Bajkowe lato z Radiem Kielce. Wizyta w Muzeum Dobranocek
16.08.2019 / Fot. Michał Kita / Radio Kielce

Bajkowe Lato z Radiem Kielce zawitało do Rzeszowa. W stolicy województwa podkarpackiego odwiedziliśmy, m.in., jedyne w Polsce Muzeum Dobranocek.

Placówka w tym roku obchodzi dziesięciolecie swojego istnienia, a znajduje się tam wyjątkowa kolekcja pamiątek z popularnych animacji dla dzieci. Katarzyna Lubas, dyrektor tej instytucji, opowie o najstarszej polskiej dobranocce - „Jacek i Agatka” z 1962 roku. W muzeum znajduje się ponad 6,5 tys. eksponatów związanych z najpopularniejszymi polskimi dobranockami, m.in., Misiem Uszatkiem, Reksiem, Bolkiem i Lolkiem, Pingwinem Pik-Pokiem, Colargolem i Baltazarem Gąbką.

Rzeszów. Muzeum DobranocekFot. Muzeum Dobranocek

W zbiorach znajdują się także liczne folie-kadry z filmów animowanych, szkice, dekoracje, scenariusze, scenopisy i recepty animacyjne. W muzeum można również obejrzeć dawne modele telewizorów, filmy na szpulach, kasetach i płytach, a także modele wielu projektorów.

Mówiliśmy również o jedynym w Polsce Pomniku Urwisa, którego pomysłodawcą był Marian Burda. Pomnik przedstawia nastoletniego łobuziaka z lat 60-tych XX wieku, z procą w dłoni, celującego w uliczną latarnię. W zamyśle autora, z przymrużeniem oka, miał to być „najmniejszy pomnik czynu rewolucyjnego". Obok rzeźby sympatycznego chłopca z brązu stoi niezwykła lampa uliczna oraz dwie ławeczki.

Rzeszów. Pomnik Urwisa16.08.2019 / Fot. Iwona Murawska / Radio Kielce

Odwiedziliśmy także rzeszowską fontannę multimedialną - trzecią co do wielkości w Polsce. Całość składa się z pięciu fontann kwiatów, jednej fontanny mokrej w kształcie koła z wyciętą ćwiartką oraz najważniejszej - fontanny multimedialnej.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution