101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Dziękowali za plony i wspólnie się bawili. Wesołe dożynki w Bielinach

Data publikacji: 15.08.2019 22:24
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Dożynki gminy Bieliny

Dożynki gminy Bieliny
Bieliny. 15.08.2019 / Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Uroczysty korowód barwnych wieńców dożynkowych oraz msza święta rozpoczęły tegoroczne święto plonów w gminie Bieliny. Wójt Sławomir Kopacz mówił, że choć sezon nie był najlepszy i pogoda dała się we znaki rolnikom, w tym także plantatorom truskawek, to jednak nie było najgorzej.

- Gdybyśmy chcieli podsumować cały sezon i całe rolnictwo, to ominęły nas te nagłe, bardzo trudne zjawiska atmosferyczne, więc mamy za co dziękować i tak też to święto wygląda. Ono jest z jednej strony tradycyjnym podziękowaniem rolniczym za to, co się udało zebrać, ale też jest okazją do wspólnego spotkania, do rozmowy, do dyskusji o tym, co w ogóle dzieje się w gminie - wyjaśnił.

Dożynkowy pochód wyruszył sprzed Centrum Tradycji, Turystyki i Kultury Gór Świętokrzyskich w Bielinach na stadion sportowy, gdzie odbyło się nabożeństwo. Po nim nastąpiła prezentacja i ofiarowanie wieńców dożynkowych. W tym roku było ich 15, po jednym z każdego sołectwa. Jak podkreślił wójt Sławomir Kopacz, ta liczba cieszy, bo to znaczy, że wszyscy mieszkańcy gminy chcą się integrować, dziękując za tegoroczne plony.

- To się nie zdarza na co dzień, ale to pokazuje, że wspólnota w gminie Bieliny jest silna i ta chęć bycia razem jest żywa. To jest budujące i mobilizujące. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy się do tego przyczynili - zaznaczył.

Zgodnie z tutejszą tradycją, nie ma konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Za to po raz pierwszy odbył się konkurs na hasło promujące gminę Bieliny. Pomysłów nie brakowało, a na zwycięzcę czekał rower. Wygrała Karolina Baran, która wymyśliła taki oto slogan: „Gmina Bieliny piękna jest: truskawki, zboża i krajobraz też”.

- Idąc na dożynki wymyśliliśmy to hasło razem z mężem i udało nam się wygrać. Hasło jest prawdziwe, bo Bieliny to naprawdę piękne miejsce - wyjaśniła.

Swoją reklamę wymyślił też obecny na dożynkach poseł Andrzej Kryj. Szybko zrymował: „W gminie Bieliny są piękne dziewczyny. Usta mają piękne jak maliny”. Próba została pochwalona, ale nie zdobyła uznania, bo zabrakło w haśle… truskawek.

Poseł przyznał, że chętnie przyjeżdża do Bielin.

- Bardzo cenię sobie pana wójta Sławomira Kopacza, który jest według mnie znakomitym samorządowcem, świetnym wójtem, tworzy tutaj znakomity klimat, a sami mieszkańcy gminy Bieliny także są osobami wyjątkowo ciepłymi. Bywam tu systematycznie i jestem im bardzo wdzięczny za tę gościnę, za to serce, za tę sympatię, którą okazują nie tylko mnie, ale też wielu innym przyjezdnym - zaznaczył.

Dożynki były także okazją do zaprezentowania utalentowanej wokalnie młodzieży z terenu gminy. Nie zabrakło smakołyków serwowanych przez koła gospodyń wiejskich oraz wesołego miasteczka dla dzieci.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution